Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że kontakt z naturą jest bardzo ważny w rozwoju naszych dzieci. Potwierdzają to także badania. Naukowcy, którzy przeprowadzili jedno z nich, apelują: pozwalajmy dzieciom chodzić po drzewach i bawić się w lesie – to ważne dla rozwoju ich mózgu.
Pozwólmy dzieciom chodzić po drzewach – chodzi o ich zdrowie
Długoterminowe badanie na 3568 uczniach z Londynu w wieku 9-15 lat pokazało, że dzieci, które spędzają sporo czasu w lesie, odznaczają się większą zdolnością poznawczą oraz lepszym zdrowiem psychicznym, niż osoby, które nie mają bliskiego kontaktu ze środowiskiem leśnym.
Można by było wyjaśnić to stwierdzeniem, że bliskość przyrody pozytywnie wpływa na różne aspekty dorastania człowieka. Okazuje się jednak, że inne naturalne środowiska, takie jak: łąki, jeziora czy polany nie dają takich rezultatów jak las.
Jak wynika z badania, osoby, które dorastały w bliskim otoczeniu lasu, wykazywały się mniejszym ryzykiem problemów emocjonalnych czy behawioralnych w nastoletnim wieku. Taki efekt zaobserwowano również w przypadku innych zielonych terenów, jednak w dużo mniejszym stopniu.
– Te badania przyczyniają się do naszego zrozumienia typów środowiska naturalnego jako ważnego czynnika ochronnego dla rozwoju kognitywnego i zdrowia psychicznego dzieci i sugerują, że nie każde środowisko naturalne oferuje równie mocne zalety – mówią autorzy badania.
Las i bliskość przyrody
Naukowcy podkreślają, że rezultaty tego badania powinno się wykorzystać w podejmowaniu decyzji urbanistycznych. Chodzi o to, by tworzyć miasta w taki sposób, że tereny zielone, a przede wszystkim lasy, będą łatwo dostępne dla dzieci.
Inne badania przeprowadzone wcześniej w Danii czy w Stanach Zjednoczonych pokazywały, że bliska obecność zieleni zmniejszała ryzyko chorób psychicznych w późniejszych latach. Z kolei brytyjskie badania wykazały, że osoby, które dorastają w zielonych terenach, mają lepszą pamięć przestrzenną.
Jak widać, powodów, by zamieszkać koło lasu, lub chociaż często go odwiedzać, jest całe mnóstwo. Kiedy więc zobaczymy, że nasze dziecko wspina się po drzewie, bądźmy spokojni – to dobre dla jego rozwoju, nie tylko fizycznego, ale także umysłowego.