
Glifosat, toksyny i nikiel wykryte w płatkach owsianych
Fundacja Pro-Test przetestowała 12 rodzajów płatków owsianych różnych producentów. Okazałosię, że część z nich zawiera glifosat i toksyny pochodzące z pleśni, zaś w każdej próbce znajduje się nikiel.
Może cię zainteresować także: Uwaga, to grozi zatruciem! Części warzyw i owoców, których NIE WOLNO jeść
Wśród badanych płatków najwyższy poziom zanieczyszczenia niklem stwierdzono w płatkach ekologicznych Młyny Stoisław Bio Płatki owsiane górskie extra oraz Lestello BIO.
Toksyny z pleśni
W trzech rodzajach płatków owsianych Fundacja Pro-Test wykryła mikotoksyny, czyli toksyny wytwarzane przez pleśni. I tak ochratoksyna A znajdowała się w płatkach owsianych Górskich Halina i w Crownfield Płatki Owsiane Górskie dostępnych w Lidlu; natomiast w płatkach owsianych Górskich Melvit wykryto toksynę HT-2.trzustki, tarczycy, nerek, wątroby i pęcherza.
częściowo wypłukiwany.
mikotoksyn czy glifosatu w naszej diecie. Dawki spożywane wraz z różnymi produktami, nawet jeśli oddzielnie mieszczą się w normach, to dostarczane z różnych źródeł, kumulują się w organizmie.
oznakowany.
Wszystkie badane płatki:
Cenos Płatki owsiane pełnoziarniste,
Crownfield Płatki Owsiane Górskie,
Halina Płatki Owsiane-Górskie,
Kupiec Płatki Owsiane Górskie,
Lestello BIO Płatki owsiane ekologiczne,
Melvit BIO Owsiane Płatki Górskie,
Melvit Płatki Owsiane Górskie,
Młyny Stoisław Bio,
Płatki owsiane górskie extra,
Młyny Stoisław Płatki Owsiane górskie extra,
Plony Natury Płatki Owsiane Górskie,
Biedronka, Sante Płatki Owsiane górskie extra 100% Pełnoziarniste,
Sonko Płatki,
Owsiane Górskie extra
Bezpieczeństwo i zdrowie konsumentów niezmiennie pozostają naszym priorytetem. Zgodnie z wynikami badań, zaprezentowanymi przez Fundację Pro-Test, ani jedne płatki owsiane nie przekroczyły dopuszczalnych norm wyznaczonych przepisami prawa, co przyznaje sama Fundacja Pro-Test w swoim opracowaniu.
Warto zwrócić uwagę, że żaden z badanych produktów nie przekroczył poziomu 0,1 mg/kg NDP glifosatu, z czego większość osiągnęła wynik poniżej 0,01 mg/kg przy dopuszczalnej normie na poziomie 20 mg/kg.
Sama Fundacja wskazuje, że przekroczenie bezpiecznych ilości dostarczenia którejkolwiek z wymienionych substancji jest niemożliwe przy konsumpcji płatków owsianych zgodnie z rekomendacjami żywieniowymi.
Może cię zainteresować także: Owsiane śniadanie na 5 sposobów. Od dzisiaj najtańsze i najzdrowsze poranki mogą zagościć w Twoim domu