Niektórzy obawiają się odwiedzać liściaste tereny w obawie przed kleszczami. Tymczasem Lasy Państwowe informują o innym owadzie, który zagraża naszemu zdrowiu. Jedna kropla jego jadu może doprowadzić do silnego podrażnienia skóry.
Nadleśnictwo Dojlidy niedawno zamieściło wpis, w którym informuje, jak niebezpieczna dla człowieka może okazać się oleica krówka. Jest to gatunek chrząszcza, który pochodzi z rodziny majkowatych. Ma ciemnoniebieskie lub czarne ubarwienie.
Owad w trakcie sytuacji stresowych wytwarza silnie trująca, oleistą ciecz o nazwie kantarydyna. Jak informują Lasy Państwowe, jest to jedna z najsilniejszych toksyn obecnych w przyrodzie.
Może ona powodować poważne podrażnienia, zwłaszcza gdy dostanie się do nosa czy oczu.
Te niebezpieczne owady pojawiają się najczęściej od kwietnia do czerwca.
Jednocześnie pamiętajmy o tym, by nie zabijać tego owada. Po prostu nie bierzmy go na ręce i nie "doprowadzajmy do sytuacji stresowych".
Gdzie można spotkać oleicę krówkę i jak ją rozpoznać?
Na oleicę krówkę można natrafić w całej Polsce. Szczególnie upodobała sobie łąki, pola i inne nasłonecznione miejsca.
Jest dość spora – jej długość wynosi około 35 mm. Larwy oleicy krówki pasożytują na pszczołach, można więc spotkać je na kwiatach.
Choć mówi się o tym, że oleica krówka jest dość rzadko spotykanym owadem, to komentarze pod postem zamieszczonym na Facebooku Nadleśnictwa Dojlidy świadczą, że jednak można na niego natrafić. Bądźmy więc czujni i zachowajmy szczególną ostrożność.