latające kleszcze, czyli strzyżaki.
Strzyżak - niebezpieczny owad w lasach. Prawo autorskie: maridav / 123RF Zdjęcie Seryjne
REKLAMA
  • "Latające kleszcze", czyli właściwie strzyżaki sarnie lub jelenie, możemy spotkać wiosną, latem i wczesną jesienią na terenie całej Polski.
  • Choć z reguły ugryzienia "latających kleszczy" nie są groźne, to mogą powodować mocny dyskomfort. W niektórych przypadkach mogą wywołać też silną reakcję alergiczną.
  • Strzyżaki sarnie, bo taka jest właściwa nazwa "kleszczy" ze skrzydłami, mogą przenosić bakterie. Warto się przed nimi chronić.
  • Latające kleszcze: co to jest?

    "Latające kleszcze" to potoczna nazwa strzyżaków sarnich, które z prawdziwymi kleszczami nie mają za wiele wspólnego. Bardzo łatwo je od kleszczy też odróżnić: należą do owadów, a nie pajęczaków. Mają brunatną, a nie czarną, barwę i osiągają długość 3,5-5mm, więc dosyć łatwo je zauważyć. I co najważniejsze, "latające kleszcze" mają skrzydła, które zrzucają dopiero, gdy ukąszą swoją ofiarę.
    Strzyżaki sarnie przede wszystkim żywią się krwią leśnych zwierząt, m.in. jeleni, saren czy borsuków. To nie oznacza jednak, że latające kleszcze nie atakują ludzi: choć nie jesteśmy ich głównym celem, to wiosną i latem wiele osób skarży się na dokuczliwe ukąszenia tych owadów.
    Owady, podczas kąsania, zostawiają na skórze żywiciela larwy: jednak rozmnażają się wyłącznie na zwierzętach. "Latające kleszcze" możemy spotkać na terenie całej Polski, głównie w lasach: pojawiają się, gdy temperatury rosną i robi się coraz cieplej, najczęściej w okresie od maja do września. Gdy występuje ciepła jesień, mogą występować nawet do listopada.
    Charakterystyczną cechą "latających kleszczy" jest stadność. Są twarde, więc ciężko je rozgnieść, a gdy otoczą człowieka, bardzo często wplątują się we włosy, brodę i z łatwością mogą dostać się do buzi czy nosa. Najczęściej atakują górne partie ciała człowieka.

    Latające kleszcze: ugryzienie

    Ugryzienie "latającego kleszcza" nie są z reguły groźne, ale powodują bardzo duży dyskomfort: następnego dnia na skórze pojawia się grudka, występuje świąd, który mija po 2-3 dniach. Sama zmiana na ciele zazwyczaj utrzymuje się ok. 2-3 tygodni. Dlatego, że owady poruszają się bardzo szybko i latają grupami, możemy zaobserwować nie jedno a kilka ukąszeń.
    W niektórych sytuacjach ukąszenie latającego kleszcza może jednak doprowadzić do silnej reakcji alergicznej, w tym do duszności. W takich sytuacjach, oraz gdy ukąszenie utrzymuje się na skórze dłuższy czas, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przed latającymi kleszczami należy chronić także dzieci.
    "Latające kleszcze" przenoszą bakterie, m.in. te powodujące anaplazmozę. Niektóre źródła podają, że mogą też przenosić groźną chorobę odkleszczową, czyli boreliozę, jednak nie ma w tej kwestii zgodności.

    Jak chronić się przed latającymi kleszczami?

    Niestety popularne preparaty na kleszcze nie są skuteczne w ochronie przed "latającymi kleszczami". Wiele osób uważa jednak, że możemy zmniejszyć ryzyko ataku "latających kleszczy", zakładając na leśne wycieczki ubrania z jasnego materiału: owady ponoć częściej atakują osoby ubrane w ciemne i czerwone barwy. Dodatkowo warto zadbać o to, by materiał był śliski, co ma utrudnić owadom przyczepność.
    Mimo że owady bardzo łatwo dostają się pod ubranie swojego żywiciela, wybierając się do lasu dobrze jest wybrać strój zakrywający ciało, a dodatkowo założyć czapkę. To pomoże nam chronić się także przed innymi owadami i pajęczakami.

    Strzyżaki sarnie: występowanie

    Owady te nie są znane tylko w Polsce: występują na obszarach o umiarkowanym klimacie, czyli w Europie Północnej i części Azji. Ich naturalnym środowiskiem są lasy i obrzeża, więc jeśli boimy się spotkania z "latającymi kleszczami", najlepiej jest unikać tego typu miejsc.