Nowa plaga w lasach. Większość z nas myśli, że to kleszcze

Strzyżak - niebezpieczny owad w lasach.
Strzyżak - niebezpieczny owad w lasach. Prawo autorskie: maridav / 123RF Zdjęcie Seryjne
Warto się zorientować, z jakimi niebezpiecznymi owadami możemy się zetknąć w takim miejscu. Jeżeli pomyśleliście o kleszczach, to jesteście w błędzie. Choć może nie do końca.

Kleszcz ze skrzydłami
Owady, o których mowa to strzyżaki. Jednym słowem można je porównać właśnie do kleszcza ze skrzydłami.
Małe, bo około 4-5 mm wielkości, ciemnobrązowe owady. Mają skrzydła, nóżki z haczykami i pancerzyk chitynowy, który jest trudno zgnieść.
Najczęściej można je spotkać, gdy pasożytują na leśnych zwierzętach takich jak łosie, borsuki, czy sarny i jelenie, kiedy to wgryzają się w skórę, odrzucają skrzydełka i wypijają krew. Zdarza się też, iż wskoczą na człowieka.

Strzyżak - gdzie go spotkasz?
Strzyżaki pojawiają się w lesie lub na jego obrzeżach. Najczęściej jest to czas od czerwca do września, jednak jeśli jest ciepła jesień, mogą występować nawet do października czy listopada. Te owady lubią czaić się na ofiarę zwłaszcza w okolicy ścieżek wydeptanych przez zwierzęta.

Uwaga na Narzepnika końskiego
Jest to owad spokrewniony ze strzyżakiem i jest wyjątkowo agresywny. Jest bardziej wypukły i ma żółte plamki. Jego żywicielem są głównie duże zwierzęta jak konie czy psy, ale na człowieka trafia przypadkowo. Zaczyna żerować już od maja.


Strzyżak jest niebezpieczny dla człowieka?
Przede wszystkim mogą mocno pogryźć. Obsiadają nawet całymi chmarami, co nie jest przyjemne. Dzięki skrzydłom mogą szybko się przemieszczać.
Ponieważ są dosyć małe, mogą wejść do uszu, nosa, czy pod powiekę, co jest już niebezpieczne. Dzięki nóżkom z haczykami na końcach czepiają się w skórę głowy, między włosy i potem trudno je wyplatać.
Jakie choroby?
Niektóre źródła podają, jak czytamy na Świat Makro.com, że strzyżaki mogą być nosicielami bakterii z rodzaju Anaplasma – powodującymi anaplazmozę oraz Borrelia –boreliozę, choć rzadko zdarza się, iż zarażą człowieka. Najbardziej narażeni są myśliwi i osoby, które bardzo często przebywają w lasach. Najniebezpieczniejsze są dla małych dzieci i osób uczulonych na jad. Wówczas może dojść do intensywnej reakcji skóry, czy nawet problemów z oddychaniem. Warto jednak wiedzieć, że samo ukąszenie nie jest przyjemne i powstająca u człowieka po nim na skórze swędząca grudka może utrzymywać się przez dłuższy czas, przeważnie 2-3 tygodnie.

Strzyżak jeleni (sarni) - kleszcz ze skrzydłami. Objawy ukąszenia
Jak się chronić przed strzyżakami?
Podobno pomaga jasny ubiór, ponieważ strzyżaki atakują ciemno ubarwione osobniki. Warto, aby nasze ubranie wykonane było ze śliskiego materiału, aby ewentualny strzyżak nie nie miał szansy się wczepić a ześlizgnąć.
Jednak chyba najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami, lub mamy małe dzieci, jest unikanie w tym czasie leśnych spacerów.
źródło: medianauka
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE