Choroby inne niż COVID-19 zostały mocno zaniedbane w minionym czasie. Właśnie dlatego rząd postanowił stworzyć program, który w założeniu ma pomóc w diagnostyce i leczeniu. Program nazwany "500 plus na zdrowie" ma być skierowany do wszystkich osób po 40. roku życia.
Nazwa programu została zaczerpnięta ze sztandarowego pomysłu rządu, jakim jest 500 plus na każde dziecko. "Zdrowotne 500 plus" ma sprawić, że wszystkie osoby po 40. roku życia będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnych badań diagnostycznych.
Można będzie wybrać placówkę publiczną lub prywatną, a cały koszt badań zostanie pokryty przez bon, który będzie ufundowany przez Ministerstwo Zdrowia. Badania mają być zróżnicowane w zależności od pacjenta.
Wśród nich znajdą się mammografia i cytologia dla kobiet, a także badanie prostaty dla mężczyzn. Ponadto poszczególne osoby mogą liczyć na to, że w trakcie badań będą miały sprawdzony poziom cholesterolu, pomiar ciśnienia, a także badanie lipidów w osoczu krwi.
Niedzielski o programie
Ministerstwo Zdrowia chce również znieść limity przyjęć do specjalistów, co według nich ma ułatwić opiekę nad osobami, które wymagają dalszego leczenia. Na temat programu nazywanego "zdrowotnym 500 plus" wypowiedział się także minister zdrowia.
– Zainteresowany będzie musiał na Internetowym Koncie Pacjenta wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań. Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym – mówił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Adam Niedzielski.
Cała prezentacja programu ma odbyć się w czerwcu 2021 roku.