Przed przystąpieniem do szczepienia przeciwko COVID-19 pacjent przechodzi badanie kwalifikacyjne, podczas którego lekarz ma wykryć ewentualne przeciwwskazania do szczepienia. Dlatego zaleca się, by mieć ze sobą spis leków, które się zażywa, a po podaniu szczepionki na koronawirusa nie zażywać konkretnych tabletek.
Zalecenia lekarzy na ogół są takie, by przed szczepieniem przyjąć wszystkie leki, które pacjent zażywa na co dzień. W ankiecie, którą należy wypełnić przed szczepieniem, pojawiają się m.in. pytania o zażywane takich leków jak:
deksametazon
encortolon
encorton
hydrokortyzon
medrol
metypred
kortyzon
prednizon
leki przeciw nowotworom złośliwym (cytostatyczne)
— Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować oraz o jakichkolwiek niedawno otrzymanych szczepionkach — czytamy w ulotce szczepionki Pfizer.
Leki przeciwbólowe a szczepienie przeciwko COVID-19
Po szczepieniu przeciwko COVID-19 u pacjentów pojawiają się rozmaite objawy m.in. w postaci gorączki, bólu głowy, bólu mięśni i stawów czy obrzęku w miejscu wstrzyknięcia. Pacjenci zastanawiają się, czy od razu przed szczepieniem na koronawirusa nie przyjąć leków przeciwbólowych.
Część ekspertów informuje, że najlepiej wstrzymać się z taką praktyką. Bo nie zawsze pojawiają się uciążliwe skutki uboczne i zalecają, że jeżeli można przetrwać bez zażywania leków przeciwbólowych, to lepiej ich nie przyjmować.
— Badania wykazują, że środki przeciwbólowe mogą osłabiać reakcję układu odpornościowego na niektóre szczepionki, dlatego wielu lekarzy zaleca, aby unikać leków przed zastrzykiem i stosować je tylko w razie potrzeby — informował dr William Schaffner, ekspert chorób zakaźnych z Vanderbilt University.
Niemniej w małych dawkach niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) nie powinny istotnie osłabiać działania szczepionki.
Profesor Ernest Kuchar, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii wyjaśnił, że pojawiające się u części osób po szczepieniu COVID-19 objawy takie jak gorączka czy ból poszczepienny nie są niczym niepokojącym i należy zastosować leki typu ibuprofen (np. Nurofen) czy paracetamol (np. Panadol).
Dodał, że pojawiające się informacje dotyczące stosowania w tej sytuacji wyłącznie paracetamolu nie znajdują potwierdzenia w badaniach. Zwrócił też uwagę, że pacjenci nie powinni się obawiać szczepień i ufać profesjonalistom medycznym.
Czego nie jeść po szczepieniu na koronawirusa?
Co więcej, jednym z niepożądanych odczynów poszczepiennych są nudności. W związku z tą dolegliwością w zaleceniach MEDICOVER czytamy o unikanie potraw ciężkostrawnych i produktów zawierających sporo błonnika nierozpuszczalnego. Wówczas należy unikać:
potraw tłustych
potraw ostrych
płatków owsianych
warzyw strączkowych
surowych warzyw
owoców
Jeżeli po szczepieniu na koronawirusa pojawią się nudności, należy postawić na dania gotowane bądź duszone. Warto, by jadłospis w tych dniach bazował na zupach, koktajlach, jogurtach czy musach owocowych.