Reklama.
Żłobki i przedszkola zamknięte — do kiedy?
Rok od początku pandemii w Polsce odnotowujemy niechlubną — drugą rekordową liczbę zakażeń koronawirusem — 34 151. Poprzednio rząd wprowadzał obostrzenia regionalne.Szybko zdano sobie jednak sprawę, że czas zamknąć całą Polskę. Szczególnie przed świętami Wielkanocnymi, gdy wszyscy będą chcieli spotkać się z rodziną oraz bliskimi i mogą ich zarazić COVID-19.
Od wielu dni spekulowano na temat zamknięcia żłobków i przedszkoli. Tym bardziej że eksperci wypowiadali się, że nowa mutacja koronawirusa jest groźniejsza dla dzieci i na COVID-19 choruje coraz więcej maluchów.
Minister Adam Niedzielski na konferencji rozwiał wszelkie wątpliwości.
Przedszkola i żłobki będą zamknięte od 27.03 do 09.04.
Opieka będzie możliwa jedynie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych.
Mateusz Morawiecki apelował, by Wielkanoc spędzać w wąskim gronie rodziny. Premier podkreślał też, że razem z innymi państwami członkowskimi będzie naciskał na koncerny farmaceutyczne, by dostarczały, jak najwięcej szczepionek.
— Dostępność szczepionek jest jedynym wąskim gardłem w Polsce w procesie szczepienia — mówił premier Mateusz Morawiecki.
Zamknięte też będą salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ograniczone będzie funkcjonowanie siłowni i obiektów sportowych - tylko dla sportu zawodowego.
Zamknięte żłobki i przedszkola a dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Rodzice, którzy nie mogą posłać dziecka do placówki, mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Aktualnie przysługuje on rodzicom dzieci do lat 8, których szkoły i przedszkola są zamknięte. Świadczenie na razie przysługuje do 28 marca.Jednak patrząc na sytuację, zostanie ono przedłużone najpewniej do co najmniej 11 kwietnia. W związku z nowymi obostrzeniami dla żłobków i przedszkoli z dodatkowego zasiłku opiekuńczego skorzystają też rodzice młodszych dzieci.