To może być najważniejszy podręcznik młodego pokolenia! Stworzyli go Polacy i udostępnili za darmo
Iza Orlicz
13 stycznia 2021, 14:40·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 stycznia 2021, 14:40
Ten podręcznik może stać się prawdziwym hitem! Eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali publikację na temat zmiany klimatu, przeznaczoną dla uczniów szkół średnich i studentów. Książkę "Klimatyczne ABC” w wersji elektronicznej można pobrać za darmo.
Reklama.
Negatywne skutki zmiany klimatu odczuwamy coraz bardziej.
Eksperci apelują o poszerzanie wiedzy na temat degradacji środowiska.
Powstał interdyscyplinarny podręcznik "Klimatyczne ABC".
O tym, że edukacja na temat zmian klimatycznych i wagi ekologii to nasza ostatnia deska ratunku mówi się nie od dziś. Jeśli nowe pokolenie nie dowie się, czym są i do czego prowadzą zmiany klimatu, na zmiany na lepsze nie mamy szans. Eksperci wzięli sprawy w swoje ręce.
"Klimatyczne ABC" to pierwszy w Polsce interdyscyplinarny podręcznik poświęcony zmianie klimatu. Ma aż 306 stron i stanowi kompendium wiedzy o klimacie. Zawiera 13 lekcji przygotowanych przez 16 naukowców z kilku ośrodków akademickich w kraju, którzy reprezentują różne dziedziny wiedzy: biologię, ekologię, geografię, fizykę, chemię, ekonomię czy psychologię. Jednym z autorów jest prof. Szymon Malinowski, o którym powstał film "Można panikować".
Lekcje i odpowiedzi eksperckie
Podzielony jest na cztery części, przedstawiające mechanizmy i przyczyny globalnego ocieplenia, jego konsekwencje oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu.
Oprócz lekcji znalazło się w nim też 25 pytań i odpowiedzi eksperckich z podaniem źródeł, raportów międzynarodowych organizacji, artykułów naukowych czy linków do listów otwartych naukowców z całego świata.
Co jeszcze wyróżnia podręcznik? Jest napisany w bardzo w przystępny sposób, a zarazem wiedza na temat zmian klimatu jest usystematyzowana. Znajdziemy w nim m.in takie zagadnienia jak: od czego zależy temperatura Ziemi, skąd się biorą emisje gazów cieplarnianych, skąd wiemy, że to działalność człowieka doprowadziła do wzrostu koncentracji gazów, co powstrzymuje nas od przeciwdziałania zmianie klimatu.
Czy dojdzie do nieodwracalnych zmian?
Eksperci od lat apelują, by zmiany klimatu zacząć traktować poważnie, zanim nie będzie dla naszej planety za późno.
– Wyedukowanie społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych jest nie tylko społecznym obowiązkiem szkół wyższych, ale także koniecznym krokiem w walce o zatrzymanie postępującej szybko degradacji środowiska naturalnego oraz niedopuszczenie do przekroczenia krytycznego punktu, po którym dojdzie do nieodwracalnej zmiany klimatu na Ziemi – mówi dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii UW.