Można panikować - film o klimacie
Można panikować - film o klimacie screen youtube.com / "Można panikować" reż. Jonathan L. Ramsey, prod. 2020
Reklama.

"Można Panikować" o środowisko i to nie przesada

Profesor Szymon Malinowski to 62-letni fizyk atmosferyczny, który zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i bez przesady alarmuje, że z naszym środowiskiem jest źle, a ludzie nie chcą tego do siebie dopuścić i media im wcale tego nie ułatwiają. Dlaczego bohaterem tej historii jest Polak?
Może dlatego, że jak powiedział profesor "Naszym narodowym osiągnięciem w 2018 roku jest to, że jesteśmy liderem na świecie, jeżeli chodzi o emisję CO2?". Na stronie filmu można jednak przeczytać, że:
— Pewnego dnia, Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych mieszkający w Warszawie, zobaczył w telewizji prof. Malinowskiego, który wypowiadał się o zmianach klimatycznych. Profesor zainspirował Jonathana do zrealizowania filmu, który będzie opowiadaniem o niedawnej przeszłości, teraźniejszości i najbliższej przyszłości Polski z perspektywy konkretnego człowieka – naukowca, profesora fizyki zajmującego się klimatem.

Film, który zmienia myślenie o klimacie

Liczne badania i apele naukowców wskazują, że w ciągu 10 czy 15 lat emisję CO2 powinniśmy ograniczyć o połowę, a do 2050 roku do zera. Dzięki temu moglibyśmy uniknąć bardzo niechcianych skutków. Jednak nie trzeba do tego badań, by zauważyć, że z naszą naturą dzieje się coś złego. Wystarczy przywołać słowa profesora:
— Co raz bardziej upalne lata, coraz mniej śniegu zimą, płoną lasy, coraz bardziej sucho, brakuje wody. Znikają lodowce w górach, znika lód morski w arktyce, rozmarza zmarzlina, metan uwalnia się do atmosfery, topnieją lądolody, podnosi się poziom morza, zakwasza się ocean, giną pszczoły, zanika bioróżnorodność, coraz silniejsze burze i cyklony tropikalne, plastik jest wszędzie — to wszystko nasz świat."
Film "Można panikować" bierze udział w tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Można go obejrzeć jedynie do 7 czerwca za darmo na platformie YouTube i zdecydowanie warto, bo poszerza myślenie na temat klimatu i przedstawia ciekawą postać profesora Szymona Malinowskiego. Ta produkcja skłania do refleksji i miejmy nadzieję przyczyni się do zmian.