W nowym roku MEiN wiele razy mówiło i powrocie do szkół 2021. Podawano różne warianty i zakomunikowano, że ostateczna decyzja zapadnie w piątek 8 stycznia. Jednak scenariusz się powtarza i rząd robi to samo, co w ubiegłym roku. Przesuwa podanie informacji na ostatnią chwilę. Niemniej na stronie resortu pojawiły się już nowe wytyczne dla klas 1-3 szkół podstawowych.
MEiN podało nowe wytyczne 2021 dla klas 1-3 szkół podstawowych.
Decyzja o powrocie do szkół przesunięta
Podczas piątkowej konferencji Przemysław Czarnek, zamiast podać termin powrotu do szkół, oznajmił, iż z ostateczną decyzją należy jeszcze poczekać. Przynajmniej do przyszłego tygodnia. Wówczas zdecyduje o tym premier.
— Nie ogłaszamy ostatecznej decyzji o powrocie dzieci do szkół. Zadecyduje o tym premier w przyszłym tygodniu — mówił Przemysław Czarnek.
Odroczenie decyzji ma związek z zapowiedziana przez ministra obecnie "fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu". Co więcej, 11 stycznia rusza akcja badań przesiewowych nauczycieli klas 1-3. To właśnie najmłodsi uczniowie, jako pierwsi mieliby wrócić do szkół
Nowe wytyczne dla szkół 2021
Ponadto resort przygotował już nowe wytyczne dla szkół 2021. W dużej mierze opierają się one na zapisach z września ubiegłego roku. Jednak zostały zaktualizowane. Sam Czarnek wspomniał również, że powrót do szkół 2021 będzie odbywał się w tzw. bańkach.
— Dzieci pójdą do szkół w tzw. bańkach — będą klasy od klas oddzielone, nie będą się ze sobą te klasy spotykały, nie będzie również spotkań między nauczycielami. Po to to wszystko, żeby zachować maksimum bezpieczeństwa na tyle, na ile się da, bezpieczeństwa pandemicznego w szkole — mówił minister Przemysław Czarnek.
Ta zasada ma odzwierciedlenie w wytycznych MEiN dla klas 1-3 szkół podstawowych.
— Obowiązuje ogólna zasada — każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami (…) Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali — czytamy w dokumencie.
Ponadto szkoła powinna ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzględniający, m.in.:
— godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
— korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
— korzystania ze stołówki szkolnej,
— zajęć na boisku.
W wytycznych dla szkół 2021 w związku z epidemią koronawirusa pozostają wszystkie zalecenia dotyczące dezynfekcji, dbałości o czystość, regularnego mycia rąk i odpowiednim informowaniu za pomocą plakatów o zasadach obowiązujących w placówce. W dokumencie można zaleźć zapisy stanowiące, że:
— Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczkę lub inną osłonę nosa i ust.
— Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów
— Uczniowie powinni posiadać własne przybory i nie wymieniać się nimi.
— Na WF-ie nauczyciel powinien zrezygnować z prowadzenia gier zespołowych.
— Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki.
— W przypadku podejrzenia zakażenia w szkole powinno być wyznaczone i wydzielone miejsce do izolacji takiej osoby.
— Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).