Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty, który wpłynął do Sejmu 3 lutego w czwartek 28 października, został przyjęty przez posłów w III czytaniu i skierowany do Prezydenta i Marszałka Senatu. W mediach pojawiły się informacje, że jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, farmaceuta będzie mógł legalnie odmówić sprzedaży środków do regulacji poczęć, czyli całej antykoncepcji barierowej. Zapytałyśmy o zasadność tych informacji Rzecznika Izby Aptekarskiej.
Do tej pory farmaceuta mógł odmówić jedynie wydania pacjentowi produktów leczniczych, takich jak produkty leczenia otyłości, które mogą spowalniać metabolizm — podaje portal Polityka.
Warto dodać także, że farmaceuci mogli zasłaniać się klauzulą sumienia w przypadku sprzedaży tabletki "dzień po".
Jednak w mediach pojawiły się informacje, że jeśli projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty wejdzie w życie, to pracownik apteki będzie mógł odmówić sprzedaży wszelkich środków antykoncepcji barierowej. Czyli jakiej?
Antykoncepcja barierowa
Do barierowych środków antykoncepcyjnych należą: prezerwatywy męskie i kobiece, kapturek naszyjkowy, diafragma i gąbka dopochwowa ze środkiem plemnikobójczym. Wszelkie metody, które polegają na fizycznym blokowaniu dostępu spermy do macicy.
Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej o klauzuli sumienia
Skontaktowałyśmy się w tej sprawie z Rzecznikiem Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomaszem Leleno. Skomentował on doniesienia na temat nowej klauzuli sumienia dla farmaceutów.
— To jest fake news, jakaś bzdura totalna. W ustawie nie ma fragmentu o klauzuli sumienia — wyjaśnił w rozmowie z Mamadu.
"Trwają konsultacje projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, a Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich apeluje do Ministerstwa Zdrowia o zwolnienie farmaceutów i właścicieli aptek z obowiązku wydania i nawet posiadania leków niezgodnych z ich sumieniem.
To zaś doprowadzi do zmniejszenia faktycznej dostępności antykoncepcji, w tym awaryjnej, naruszając wiele wolności i praw obywatelskich" — czytamy we wniosku Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Decyzja nie zapadła
Projekt nie przewiduje jednak wprowadzenia tzw. klauzuli sumienia dla farmaceutów.
Poprawka, według której farmaceuta będzie miał prawo do odmowy wydania antykoncepcji barierowej, została zgłoszona przez Ordo Iuris. Z kolei Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich domagało się zapisów pozwalających na odmowę sprzedaży antykoncepcji.
Tych wniosków nie wzięto pod uwagę, gdyż uznano, ze "nie ma podstaw do wprowadzenia klauzuli sumienia". 29 października 2020 Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.