O autorze
Szanowni Państwo, nazywam się Michał Sawicki. Jestem psychologiem-seksuologiem i psychoterapeutą pracującym w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Piszę głównie o seksualności, podkreślając jej pozytywne brzmienie. Poddaję w wątpliwość zasłyszane hipotezy. Obserwuję. Dyskutuję. Dzielę się wiedzą oraz przemyśleniami.

Prywatnie amator długich rozmów, podróży oraz muzyki elektronicznej.

Po więcej informacji o mnie zapraszam na sawicki-psychoterapia.com

16 faktów na temat prezerwatywy!

prezerwatywy pogrubiane (extra safe) oraz king size (szersze od powszechnie spotykanych)
prezerwatywy pogrubiane (extra safe) oraz king size (szersze od powszechnie spotykanych) galeria własne

„Prezerwatywa” (ang. Condom) to jedno z najważniejszych i najczęściej używanych słów w edukacji seksualnej. Kiedyś wytwarzana z elit pochodzenia zwierzęcego – dziś (dużo bezpieczniej!) przeważnie z lateksu. Co mnie cieszy, to fakt, że naprawdę jest bardzo popularna. Niestety wciąż bywa tematem tabu i budzi zawstydzenie - zwłaszcza wśród dorosłych. Mam jednak nadzieję, że większość z nas wie jak prezerwatywa wygląda i do czego służy. Przestaję się łudzić jednak, że spotkaliście się z nią po raz pierwszy podczas lekcji wychowania do życia w rodzinie. Utrwalając więc informacje – jest to niewielki mechaniczny środek antykoncepcji, który pełni także ogromną rolę w profilaktyce infekcji przenoszonych drogą płciową. Ta informacje nie powinna być absolutnie pomijana w dyskusjach na temat życia płciowego. Z okazji Międzynarodowego Dnia Seksu postaram się przybliżyć kilka faktów na temat podstawowego mechanicznego zabezpieczenia stosunku seksualnego.

Oto 16 faktów na temat prezerwatyw:

1. Prezerwatywa to środek antykoncepcyjny produkowany głównie z lateksu. Dla osób na lateks uczulonych wprowadzono prezerwatywy poliuretanowe – coraz powszechniej dostępne na polskim rynku.

2. Opakowanie gotowej do użycia prezerwatywy musi być wypełnione powietrzem i nieuszkodzone (nie przekłuwane, nie poszarpane). Najlepiej sprawdzić to poprzez delikatne naciśniecie opakowania palcami. Jeżeli czujemy delikatny opór powietrza – możemy działać dalej.

3. Przed użyciem należy również sprawdzić datę ważności (prezerwatywy także mogą się przeterminować!) oraz symbol certyfikatu „CE”.

4. Prezerwatywa nie lubi ciepła, dlatego bezpieczniej kupować je w klimatyzowanych aptekach oraz przechowywać w miejscach nienarażonych na wysokie temperatury.

5. Warto uważać na uszkodzenia mechaniczne – nie nosić prezerwatyw w portfelu czy tylnej kieszeni spodni.

6. Niezwykle ważny jest sposób założenia prezerwatywy! Na opakowaniu powinna być instrukcja obsługi. Wydaje się zabawne? Nie każdy potrafi to poprawnie zrobić. Prezerwatywy nie należy rozciągać ani sprawdzać jej wytrzymałości. Wystarczy ją delikatnie rozwinąć trzymając za końcówkę (zbiorniczek na nasienie).


7. Prezerwatywy mają różne rozmiary (najczęściej pasuje jednak rozmiar uniwersalny). Należy ją więc dobrać poprawnie, by nie uciskała zbytnio lub nie zsunęła się w trakcie stosunku.

8. Do seksu analnego służą prezerwatywy pogrubiane.

9. Coraz bardziej popularne prezerwatywy smakowe nadaję się WYŁACZNIE do stosunku oralnego. Substancje smakowe mogą dodatkowo uczulać. Poza tym są one przeważnie zbyt cienkie i nie nadają się do innego rodzaju seksu.

10. W przypadku zapotrzebowania na nawilżenie należy użyć lubrykatnów specjalnie do tego przygotowanych. Nie wolno stosować oleju, oliwki czy innych substancji na bazie tłuszczu. Mogą one uszkadzać ciągłość prezerwatywy.

11. Prezerwatywy NIE mają mikroporów przepuszczających plemniki czy wirusy.

12. Jedna prezerwatywa powinna być używana maksymalnie 20 minut. Po takim czasie (w razie potrzeby J ) należy ją zmienić.

13. Założenie dwóch prezerwatyw jednocześnie nie zwiększy zabezpieczenia. Bynajmniej! Prędzej spowoduje ich uszkodzenia.

14. Dobrze dobrana, poprawnie przechowywana i odpowiednio założona oraz stosowana prezerwatywa jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym. Dodatkowo chroni przed zakażeniem infekcjami: HIV, kiła, rzeżączka.

15. Prezerwatywa nie jest dobrym zabezpieczeniem przed ewentualnym zakażeniem infekcjami skórnymi (świerzb, wesz łonowa) oraz wirusem HPV.

16. Istnieją prezerwatywy dla kobiet, które kształtem przypominają te omawiane powyżej. Są przeważnie robione z materiałów nielateksowych. Mogą być one założone nawet do trzech godzin przed stosunkiem, co wydaję się być w pewnych sytuacjach dość komfortowe.

Podsumowując – nie należy się prezerwatyw obawiać. Warto ich używać mądrze pamiętając o odpowiedzialności za siebie oraz partnera/partnerkę.

Michał Sawicki
psycholog-seksuolog, psychoterapeuta

- twojterapeuta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...