Mapa Polski ze strefami największego zagrożenia koronawirusem jest aktualizowana co 2 tygodnie. Najnowsze dane wskazują, że gdyby rok szkolny zaczął się dziś, w 19 regionach kraju szkoły działałyby inaczej. W szkołach ze stref żółtych i czerwonych będą obowiązywać inne procedury.
MEN ogłaszając, że dzieci wracają do szkoły od 1 września w 3 modelach edukacji, zasiał ziarno niepewności. Bo wariant B i C zakłada w części lub całości naukę zdalną. Teraz podano informacje, w jakich regionach szkoły będą obowiązywać zaostrzone procedury.
Na mapie Polski z dnia 12.08 znalazło się 9 powiatów w strefie czerwonej i 10 w strefie żółtej. Kolor dla mieszkańców tych regionów jest bardzo ważny. W strefach czerwonych wyłączone z użytku są parki rozrywki, wesołe miasteczka i obowiązują zaostrzone przepisy dla gastronomi, transportu publicznego czy organizacji uroczystości rodzinnych.
Tymczasem Izabela Kucharska, Zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego zapowiedziała, że w szkołach ze stref czerwonych i żółtych będą obowiązywały podobne zasady. M.in. ograniczone lub zakazane mają być wycieczki, wyjazdy, organizowanie dużych imprez, apeli czy inauguracji.
Co więcej, zgromadzenia w szkołach, jeśli nie zostaną zamknięte w żółtych strefach, mogą być organizowane do 100, a w czerwonych do 50 osób.
Dzieci będą mogły uczyć się zdalnie — zasady
Minister Piontkowski podczas konferencji wskazał również, że część dzieci będzie mogła uczyć się zdalnie. Konieczne będzie uzyskanie opinii lekarza o takiej potrzebie. Tyczy się to m.in. uczniów z chorobami przewlekłymi.
Niemniej szef MEN podkreśla, że jeśli nie będą chodziły z tego powodu do szkoły, to nie mogą również wychodzić na boisko, do sklepu czy wypoczywać na plaży.
Poza tym każdy dyrektor może wprowadzić własne zasady w placówce. Dariusz Piontkowski zasugerował również, co mogą dyrektorzy szkół. W przypadku modelu B (hybrydowego) po konsultacji z sanepidem i organem prowadzącym, mogą podzielić klasę na dwie grupy, czy zdecydować o lekcjach zdalnych dla starszych uczniów, bo dla klas 1-3 zorganizowanie edukacji online jest trudniejsze. Dyrektor może wprowadzić wówczas też zasłanianie nosa i ust.
Wszyscy mogą zgłosić informację zagrożenia do inspekcji sanitarnej, by sprawdziła, czy konieczne jest podjecie działań do zamknięcia szkoły.
Kiedy będzie można zamknąć szkołę — kryteria GIS
Izabela Kucharska podała również kryteria, którymi GIS będzie się kierowało w kwestii zamykania szkół. Są to:
— Informacja o tym, że u ucznia, nauczyciela lub pracownika szkoły wystąpiło zakażenie, czyli potwierdzenie diagnozy testem.
— Lokalna sytuacja epidemiologiczna.
— Rodzaj kontaktu osoby zakażonej z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły.