Ostatnio w telewizji pojawia się coraz więcej agresywnych bajek. Rażą swoją treścią, ale także stylistyką czy kolorystyką. Właśnie dlatego tym bardziej powinniśmy doceniać te kreskówki, które nie tylko zapewniają dziecku rozrywkę, ale przy okazji czegoś ich uczą i pozytywnie wpływają na rozwój już od najmłodszych lat.
Taką bajką jest "Ulica Sezamkowa", która cieszy się popularnością już od wielu lat. Jak to się stało, że dzieci uwielbiały ją oglądać zarówno w roku, w którym powstała (przeszło pięćdziesiąt lat temu!) i chętnie oglądają ją także dzisiaj?
Jej fenomen jest o tyle większy, że oprócz walorów rozrywkowych dostarcza również te edukacyjne. I to nie są jedynie poszczególne doświadczenia rodziców!
Badania na temat "Ulicy Sezamkowej"
Melissa Kearny i Philip Levine przeprowadzili badania, które opublikowano w “American Economic Journal”. Zauważono, że dzieci poniżej 7 roku życia, które często oglądały "Ulicę Sezamkową" radzą sobie lepiej w szkole, szczególnie jeśli są chłopcami. Wydaje się to niebywałe — a jednak!
Badanie pokazuje także, że dzieci, które często oglądały "Ulicę Sezamkową" były aż o 14% bardziej przystosowane do znajdowania się na odpowiednim dla ich wieku poziome edukacyjnym w szkole średniej. To pokazuje, jak wielki wpływ program oglądany w dzieciństwie ma na młodzież.
Co sprawia, że dzieci kochają "Ulicę Sezamkową"?
"Ulica Sezamkowa" to bajka, którą rodzice bardzo chętnie oglądają razem z dziećmi. Jak się okazuje, ten czynnik może również być przyczyną pozytywnego wpływu na rozwój dziecka.
— W porównaniu z innymi programami dla dzieci, rodzice chętniej oglądają “Ulicę Sezamkową” razem z dziećmi. To ułatwia dyskusję o edukacyjnych elementach zawartych w bajce i pomaga dzieciom przenieść umiejętności z ekranu do ich codziennego życia — mówi w rozmowie z Family Education Kristen Arquette terapeutka z Waszyngtonu.
Jednak istotne są przede wszystkim czynniki, dzięki którym dzieci stają się fanami tej bajki.
— Dzieci uwielbiają “Ulicę Sezamkową”, ponieważ jest zabawna! Kolorowe, urocze Muppety, pobudzające do działania piosenki i wyjątkowa umiejętność opowiadania historii, która charakteryzuje bohaterów, to elementy, które przyciągają uwagę młodych odbiorców już od pięćdziesięciu lat — zauważa terapeutka.
— Z kolei rodzice doceniają w tej bajce treści edukacyjne, dużą dawkę humoru, odniesienia kulturowe czy obecność celebrytów - dodaje.
Nie tylko przytoczone wcześniej badania wykazały, że "Ulica Sezamkowa" ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Tych diagnoz jest więcej. Co ciekawe, korzyści z oglądania Elma, Ciasteczkowego Potwora i spółki mogą utrzymywać się także w okresie dojrzewania.
— "Ulica Sezamkowa" uczy zachowań ułatwiających naukę poprzez wspieranie rozwoju umiejętności emocjonalnych i społecznych, takich jak sposoby radzenia sobie z konfliktem czy akceptowanie różnorodności — mówi Kristen Arquette.