Zatłoczone plaże nad Bałtykiem, zgiełk, hałas i brak warunków do relaksu. Też to znacie? A może tym razem, zamiast wybierać się znowu do Mielna czy Darłowa lepiej będzie zdecydować się na odpoczynek nad jeziorem? Polska jeziorami stoi, a te miejsca są na to dowodem. Oto 10 mniej lub bardziej znanych, absolutnie przepięknych zakątków, w których odpoczniecie i złapiecie wiatr w żagle. Dosłownie i w przenośni.
Trzebciny to wieś w Borach Tucholskich, znajdują się niedaleko Cekcyna. W tej miejscowości czas naprawdę się zatrzymał. Spokój, cisza i małe, ale bardzo czyste i urokliwe jezioro. To właśnie ono stanowi serce wsi.
Z uwagi na swoją wielkość bardzo szybko się ogrzewa. W Trzebcinach wszystko, co ważne jest w zasięgu ręki: jezioro, las, bliskość natury, życzliwi ludzie. Jezioro Trzebcińskie można oglądać z wielu różnych perspektyw, ale za każdym razem będzie ono tak samo piękne.
Polecam znaleźć miejsce, w którym będzie można je oglądać z góry. Widok jeziora skąpanego w zachodzącym słońcu naprawdę zapiera dech w piersi!
2. Jezioro Bachotek, Pojezierze Brodnickie
To jedno z wielu licznych jezior znajdujących się na Pojezierzu Brodnickim w województwie kujawsko-pomorskim. Jest ono otoczone lasami sosnowymi i mieszanymi. To właśnie tam znajdują się ośrodki wypoczynkowe, w których można zatrzymać się, odpocząć i poczuć specyficzny wakacyjny klimat.
Oprócz tego do dyspozycji są kajaki, łódki czy rowery wodne. Na jeziorze znajduje się wyspa, którą warto odkryć i zwiedzić. Jezioro Bachotek jest miejscem dla osób, które chcą nacieszyć swoje oczy przepięknym widokiem słońca odbijającego się w tafli spokojnej, błękitnej wody. Nastrój otoczenia będzie jedynie dodatkiem do zachwycającej przyrody.
3. Jezioro Lubie, Pojezierze Drawskie
Jezioro Lubie znajduje się w województwie zachodniopomorskim na styku trzech miejscowości: Gudowa, Lubieszewa i Karwic. Ciekawe jest również to, że niejako łączy ze sobą trzy regiony geograficzne: Pojezierze Drawskie, Pojezierze Wałeckie i Równinę Drawską.
Jest to dosyć duże jezioro z licznymi wyspami. Jedna z nich jest nawet zagospodarowana. Chcąc się na nią dostać, można przeprawić się na drugi brzeg dzięki pływającemu mostowi. Można nawet dostać się na drugi brzeg razem ze swoim… samochodem!
Znajduje się tam bowiem prom, który przewozi auta. Brzeg jeziora jest ponad 40-kilometrowy. Każdy znajdzie więc zakątek dla siebie, by odpocząć tam w ciszy lub przy dźwiękach muzyki.
4. Jezioro Czyste, Pojezierze Iławskie
Nazwa tego jeziora mówi sama za siebie. Jezioro Czyste (nazywane także Jasnym) znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim niedaleko wsi Siemiany. Jego cechą szczególną jest niespotykana nigdzie indziej krystaliczna, przezroczysta woda.
Z kolei roślinność i zwierzęta w tym akwenie są bardzo ubogie. Do dziś krążą legendy o rzekomej uzdrawiającej mocy wody z tego jeziora. Ciekawym faktem jest to, że przed II Wojną Światową Niemcy używali wody z Jeziora Czyste do… produkcji piwa!
5. Jezioro Okonin, Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie
Jezioro Okonin położone jest na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim. To zaledwie 10 km do małego, urokliwego miasteczka o nazwie Golub-Dobrzyń, w którym zwiedzić można imponujący zamek krzyżacki. Nad tym jeziorem każdy znajdzie coś dla siebie.
Są tam ukryte między drzewami miejsca, w których można odpocząć od tłumów tzw. Błękitne Laguny. Liczne małe plaże będą idealne dla osób, które postanowiły spędzić swój urlop, wyciszając się i czerpiąc moc z otaczającej ich przyrody.
Jednak ludzie spragnieni rozrywki i zabawy także znajdą tu coś dla siebie. Spędzając czas nad Jeziorem Okonin, ma się wrażenie, jakby cały czas było się młodym. Przyjedźcie i sprawdźcie, czy wy też tak macie.
6. Jezioro Raduńskie Górne, Pojezierze Kaszubskie
Jezioro Raduńskie Górne znajduje się w części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, która nazywana jest "Szwajcarią Kaszubską". Niegdyś było tutaj jedno jezioro, które zostało przedzielone zaporą w Borucinie.
To naprawdę urokliwe i ustronne miejsce, w którym odpocznie nawet najbardziej zabiegany człowiek z dużego miasta. Woda wprost zachęca do częstych kąpieli. Jest także szansa, by wybrać się na kajaki i podziwiać piękno jeziora z samego środka.
7. Jezioro Mausz, Pojezierze Bytowskie
Jezioro Mausz znajduje się w województwie pomorskim wśród cichych, małych miejscowości takich jak: Grabowo Parchowskie czy Kłodno. To właśnie tutaj będziecie mieli okazję uspokoić myśli i wyciszyć ciało.
Nad Jeziorem Mausz znajdą coś dla siebie także pasjonaci wędkarstwa. Bliskość lasu, kontakt z naturą i szum czystej wody – oto czego możecie spodziewać się, wypoczywając nad tym niezwykłym jeziorem.
8. Jezioro Nyskie, Dolina Nysy Kłodzkiej
Okolice Jeziora Nyskiego przypominają prawdziwy kurort zagraniczny. Piaszczysta plaża, błękitna woda i nadmorski klimat w jego pozytywnym wydaniu.
Coś dla siebie znajdą tutaj osoby, które lubią odpoczywać aktywnie, ale także ci, którzy wolą poleżeć na piasku nie robiąc absolutnie nic. Nie zabraknie także atrakcji, takich jak regaty żeglarskie "O błękitną wstęgę Jeziora Nyskiego" czy Festiwal Ognia i Wody.
9. Jezioro Kłodno, Pojezierze Kaszubskie
Jezioro to przez wąskie przesmyki łączy się z innymi kaszubskimi jeziorami: Małym Brodnym i Raduńskim Dolnym. Woda w tym akwenie posiada pierwszą klasę czystości. Jezioro Kłodno to miejsce, w którym każdy odpocznie na swój własny sposób. Idealnie nada się dla fanów kajakarstwa.
Będą oni mogli sprawdzić swoje siły, płynąc przez "Kółko Raduńskie". Długie, piaszczyste plaże mogą z kolei zachwycić miłośników leniuchowania. Oprócz tego warto także wspomnieć o urokliwej okolicy. Jeśli zdecydujecie się przyjechać nad Jezioro Kłodno, odwiedźcie koniecznie Park Kamienny w Chmielnie czy monumentalny Zamek w Łapalicach.
10. Jezioro Duże Wilkasy, Mazury
To prawdziwie dzikie i ustronne jezioro znajdujące się przy wsi na Mazurach (Wilkasy). Tutaj nie uświadczycie plaży rodem z nadmorskich kurortów.
Jezioro Duże Wilkasy nada się idealnie do żeglowania czy podziwiania widoków. Naprawdę jest na co patrzeć! A w wolnych chwilach można udać się spacerkiem do wsi, w której życie płynie wolno i spokojnie.