Pokolenie "head down" to prognoza zbliżającej się plagi uzależnienia od telefonu i internetu
Pokolenie "head down" to prognoza zbliżającej się plagi uzależnienia od telefonu i internetu fot. unsplash.pl
Reklama.
Słownik nowych wyrazów podaje, że pokolenie head down to "młode osoby, zwykle uczniowie i studenci, spędzające większość czasu na korzystaniu z urządzeń mobilnych i surfowaniu po Internecie".
Czym charakteryzuje się to pokolenie? W przeciwieństwie do wyżej wymienionych generacji nie chodzi o rok urodzenia, ale o jedną charakterystyczną cechę: opuszczoną nad smartfonem głowę.

Smatfon zawsze w dłoni

Ważna jest też oczywiście nieustanna potrzeba bycia online. Jak wskazuje raport z badań "Nastolatki 3.0" NASK, do korzystania z internetu zachęcają nas nie treści, które są publikowane, ale osoby, które je zamieszczają. Chodzi więc o to, by pozostać w stałym kontakcie z ludźmi, którzy są dla nas ważni.
Jednak codzienny widok nastolatków zamkniętych w domach ze smartfonem lub tabletem, zamiast przebywać na zewnątrz ze znajomymi, może martwić. Podobnie jest zresztą w szkole, która na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniła się diametralnie.
Coraz rzadziej możemy zobaczyć brojących i goniących się po boisku nastolatków, a coraz częściej młodzież, która stoi pod ścianą z głową opuszczoną nad smartfonem.
Jak wygląda skala zjawiska, jeżeli chodzi o uzależnienie młodych ludzi od internetu? Jak wynika z badań "Nadużywanie przez dzieci internetu" K.Makaruk i S. Wójcika, w Polsce przynajmniej 23% nastolatków potwierdziło u siebie przynajmniej jeden symptom, świadczący o uzależnieniu od internetu.
Najczęściej zaznaczanym przez młodzież symptomem było surfowanie po internecie nawet wówczas, kiedy nie ma tam nic interesującego (38%).

Koronawirus zwiększy uzależnienie od internetu?

Do tego dochodzi specyficzna sytuacja, z którą mieliśmy niedawno do czynienia, a więc lockdown. Czy przymus pozostania w domach zwiększy grono pokolenia head down? Można przypuszczać, że tak.
Szczególnie że w czasie kwarantanny coraz częściej słyszało się hasła – całkiem słuszne zresztą – dotyczące tego, że w internecie można stać się bohaterem, na przykład wspierając akcje, które miały pomóc seniorom w koronawirusowym świecie.
Czy jednak – po długim czasie zamknięcia w domach – będziemy umieć w jakimś stopniu zrezygnować z internetowego życia, do którego się przyzwyczailiśmy? Czy wreszcie będą umieli zrezygnować z niego nastolatkowie, którzy ostatnimi czasy nie tylko komunikowali się przez internet ze znajomymi, ale także odbywali tam lekcje? To pytanie pozostaje otwarte.
Źródło: kobieta.onet.pl