To dobra wiadomość nie tylko dla fanów obserwacji nieba, ale też dla tych, którzy podczas letnich nocy chcą nasycić swój wzrok pięknem. Wreszcie jest idealna pora, by móc obejrzeć najwyższe chmury widoczne z naszej planety, czyli obłoki srebrzyste.
Czas wakacji to idealny okres, by odpocząć od codziennego zgiełku i skupić się na małych rzeczach. Jedną z nich jest obserwowanie pięknych zjawisk na naszej planecie. Obłoki srebrzyste z pewnością zachwycą niejednego zabieganego i skupionego na swoich sprawach człowieka. Ich historia także może zaciekawić…
Odkrycie chmur
Chmury te zostały odkryte w XIX wieku przez rosyjskiego astronoma Witolda Ceraskiego, który to spostrzegł je dwa lata po wybuchu wulkanu Krakatau.
Przez długi czas tajemniczą poświatę wokół chmur wiązano właśnie z działaniem wulkanicznym, ale dziś wiemy, że najprawdopodobniej jest ona spowodowana oplataniem przez parę wodną spalonych meteorytów.
Najlepszy czas na obserwacje
Miesiące wakacyjne (czerwiec, lipiec, sierpień) to najlepszy czas, by móc obserwować zjawisko, które, zarówno na żywo, jak i na zdjęciach, zapiera dech w piersiach. Kiedy najlepiej je obserwować?
Największe prawdopodobieństwo zetknięcia się z tzw. obłokami srebrzystymi będziecie mieli, jeśli spojrzycie na niebo jedną do czterech godzin po wschodzie słońca. Prawdopodobieństwo zwiększa się w przypadku dobrej pogody.
Jeśli chcecie nasycić swoje oko tym pięknym widokiem, chociażby na zdjęciach – zróbcie to teraz. Podczas przerwy w pracy czy na spacerze z psem. Zostawcie na moment swoje obowiązki i przypomnijcie sobie, na jakiej pięknej planecie żyjemy.