Praca zdalna w domowej izolacji jest psychicznie obciążająca, jednak daje masę możliwości. Dzięki nim "zdalne wygnanie" może być nawet przyjemne! Wszystko zależy od tego, jak zorganizujemy sobie przerwy w pracy. Są konieczne, by nie zwariować, a to, co robimy wpływa na naszą wydajność oraz nastrój. Podpowiadamy, jak efektywnie i przyjemnie odrywać się od komputera w #homeoffice2020.
Podstawową zasadą organizowania sobie przerw od pracy jest znalezienie sposobów na niepracowanie. Nie, to nie pomyłka. Wiele osób łączy teraz pracę zawodową z obowiązkami domowymi. Jeśli przerwy od pracy zawodowej wypełnimy tym, co mamy do zrobienia w domu, choć nie mamy na to najmniejszej ochoty, o godzinie 17 grozi nam atak frustracji i zmęczenia.
Work-life balance w pracy zdalnej i bez możliwości wychodzenia z domu wymaga skupienia się na swoich potrzebach i traktowania ich w kategoriach priorytetu. Oczywiście, jeśli poczujecie, że odkurzanie w danej chwili was odpręży – super, warto. Ale nic na siłę.
Chodzi o to, by przerwa w pracy była rzeczywiście przerwą, a nie odhaczaniem kolejnego zadania z listy "to do". To często popełniany błąd. Jak to zrobić? Oczywiście bezwzględnie należy określić godziny, w których pracujemy, by nasza doba nie zamieniła się w pasmo pracy z przerwami.
Kolejny krok to znalezienie kilku zajęć analogowych (to ważne), które was relaksują np. w weekendy. To mogą być też prace domowe, które lubicie. Wszystko zależy od waszych potrzeb, bo tak naprawdę to one są wyznacznikiem tego, co robić, by się dobrze czuć.
Oto 5 sposobów na spędzanie przerw w pracy zdalnej
Jedzenie i przyjaciele Wspólne obiady w pracy są dla wielu osób ważnym i jednym z najprzyjemniejszych punktów w ciągu dnia. Nie musisz z nich rezygnować, praca zdalna tego nie wyklucza!
Umów się z przyjaciółmi/kolegą/ludźmi z pracy na przerwę o tej samej porze i zjedzcie „razem”. Przez telefon czy wideoczat. Może być zabawnie.
Ruch, który lubisz: tańcz/ćwicz/rozciągaj się
Jeśli pracujesz przy komputerze, a przed pracą zrobiłeś jakieś 30 kroków z sypialni do kuchni, łazienki i do biurka, potrzebujesz ruchu. Jeśli dodatkowo jesteś sam w domu i po kilku godzinach kontaktu wyłącznie z monitorem masz wrażenie, że wszystko wokół zamiera, to znak, że potrzebujesz potańczyć.
Na przerwę w pracy idealnie nadają się też krótkie treningi, niektórzy cenią sobie jogę online. Zwłaszcza jeśli zdalna praca to dla ciebie duży stres.
Praca domowa, którą lubisz: zmywaj/odkurzaj/cokolwiek
Przerwa od pracy zawodowej w postaci porządkowania domu lub gotowania to najbardziej produktywna przerwa i najczęściej praktykowana. Jednak nie zawsze sprzątanie relaksuje, więc ostrożnie!
Dzięki czynieniu z prac domowych odskoczni od pracy po godzinach jesteśmy wolni i możemy delektować się wyłącznie odpoczynkiem.
Praca domowa, na którą nigdy nie masz czasu: myj okna/prasuj/gotuj
Naturalnie nie wszystko naraz. Fajnie jest wybrać sobie jedną misję dziennie i realizować ją etapami w przerwach od pracy. Mycie okien to jedno okno na jedną przerwę. Po pracy macie z głowy obowiązki zawodowe i czyste okna.
Z kolei prasowanie czy gotowanie to takie zajęcia towarzyszące. Czyli rozkładamy się z komputerem np. w kuchni, by pilnować patelni czy garnka, a między zadaniami w pracy kroimy, siekamy, miksujemy, doprawiamy.
Wersja z prasowaniem to deska rozłożona od rana i prasowanie podzielone na raty. Każda przerwa to kilka rzeczy. Pod koniec takiego dnia efekty naszej pracy z przerwami (!) są naprawdę imponujące
Ruch na powietrzu: prace balkonowe
Idzie wiosna, w ciągu dnia można złapać trochę słońca i oddechu, porządkując balkon po zimie. W ramach przerwy od pracy można też posiać lub posadzić rośliny, które gdy zrobi się cieplej, będą mogły stać na powietrzu.
Grzebanie w ziemi nie relaksuje każdego, ale mitem jest, że trzeba mieć do tego specjalne zdolności, czy wiedzę. Nasiona (np. warzyw!) można zamówić przez internet, a plony będziecie zbierać, jak to wszystko się skończy. To będą owoce waszej pracy, symbol izolacji. Gdy epidemia odejdzie w niepamięć, zostaną wam po niej smaczne pomidory!