pixabay/FotoshopTofs
Reklama.
Cenny liść laurowy
Właściwości liścia laurowego ceniono już w starożytnej Grecji i Rzymie - był wykorzystywany nie tylko podczas rytuałów, ważnych wydarzeń czy jako ozdoba. Już wtedy dostrzegano potencjał zdrowotny tej rośliny, a listki palono w misach, jak obecnie kadzidła. Wydzielający się bowiem zapach ma właściwości relaksacyjne i antydepresyjne. Po próbie w domu można oczywiście uznać go za nieprzyjemny, jednak podobnie jest przecież z dostępnymi w sklepach świecami i kadzidłami - nie każdy je lubi.
Dla tych, którym zapach wyda się odprężający, jest jeszcze jedna dobra informacja. To, co dla człowieka przyjemne, okazuje się smrodliwe dla komarów - te nie lubią aromatów wydzielających się z palonego liścia. Dlatego może to być dobry pomysł na zbliżające się lato i alternatywa dla chemicznych środków odstraszających insekty. Niektórzy utrzymują, że wystarczy położyć roślinę w miejscach/szczelinach, przez które insekty dostają się do domu.
Właściwości liścia laurowego
Obecnie liść laurowy traktowany jest raczej jako aromatyczna przyprawa lub jako składnik naparów detoksykujących, napotnych, moczopędnych, wspomagających trawienie i pracę wątroby. Trzeba jednak z nimi bardzo uważać, bo jak w każdym przypadku, samodzielne lecznictwo może skończyć się źle - zbyt częste picie naparów (np. dłużej niż 3-5 dni) skutkuje dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Dlatego polecamy zawsze zasięgnąć opinii specjalisty. Ostrożne powinny być kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci oraz osoby starsze.
Wywar z liści stosowany jest również do pielęgnacji skóry, ponieważ łagodzi stany zapalne, podrażnienia, koi, a także redukuje łupież. Liście laurowe są bogate m.in. w olejki eteryczne, żywice, pektyny, witaminy A i C, niacynę, ryboflawinę, kwas foliowy, a także potas, wapń, żelazno, cynk, selen czy magnez. Stosowany jest również przy zapaleniu oskrzeli, kaszlu, grypie, przeziębieniu, stanów zapalnych w jamie ustnej, bólach reumatycznych i artretycznych.
logo
zapach_bzu/pixabay.com
Zioła, które odstraszają komary
Co roku, gdy tylko robi się ciepło, ruszają kampanie reklamowe, które mają pomóc nam w wyborze idealnego środka przeciw komarom. Niestety często są to produkty bardzo chemiczne i nie każdy ufa, że spryskiwanie ciała bądź domu dziwnymi mieszaninami jest dobrym pomysłem. Na szczęście istnieją naturalne metody walki z bzyczącymi owadami. Do produktów, których komary nie lubią, należą: czosnek, cynamon, bazylia, tymianek, mięta, rozmaryn, goździki, eukaliptus, trawa cytrynowa.
Jeżeli lubimy letnie wieczory spędzać w ogrodzie, to warto zaopatrzyć się w plektrantus (tzw. komarzyca), geranium, pelargonie, lawendę, koper włoski, kocimiętkę.