Jaki temperament ma twoje dziecko?
Jaki temperament ma twoje dziecko? 123rf
Reklama.
Twój temperament to nic innego niż zbiór cech charakteru, z którymi się urodziłaś. Składa się na niego:

1. Wrażliwość.
Jak bardzo jesteś wrażliwa na hałas, zapachy, dźwięki, dotyk? Czy odczuwasz dyskomfort, gdy słyszysz hałas i jak wtedy reagujesz?

2. Poziom aktywności.
Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś aktywna na co dzień? Lubisz ruch i jak się dużo dzieje, czy raczej preferujesz siedzący tryb życia?
3. Intensywność. Ile energii wkładasz w różne reakcje, np. gdy jesteś zdenerwowana lub sfrustrowana?

4. Regularność.
Czy lubisz, jak twoja codzienność toczy się według wcześniej ustalonego harmonogramu, czy żyjesz spontanicznie?
5. Adaptacja. Jak radzisz sobie ze zmianami? Łatwo się przystosowujesz? Oceniasz i analizujesz zmiany, czy od razu przechodzisz do działania?
6. Koncentracja. Czy z łatwością wykonujesz kilka zadań naraz, czy potrzebujesz czasu, by przejść od jednego do drugiego? Jesteś osobą, która potrafi się skoncentrować, czy szybko się rozpraszasz?

Czy jesteście dopasowani?

Możesz ocenić swój temperament, jeśli przyjrzysz się wyżej wymienionym czynnikom, które składają się na niego. Wyobraź sobie, że każdy ma skalę od jednego do pięciu – być może w niektórych obszarach znajdziesz się w pobliżu skrajnego końca, a w innych - bardziej po środku.
Po co ci wiedza, dotycząca twojego temperamentu? Bo możesz porównać go z temperamentem swojego dziecka.
Wasze wzajemne dopasowanie uzmysłowi ci, w których aspektach łatwo dogadasz się ze swoim dzieckiem, a gdzie będzie istniało potencjalne zarzewie waszego konfliktu. Psychologowie są bowiem zgodni – od twojego temperamentu zależy czy jesteś bardziej tolerancyjna, czy też surowa wobec swojego dziecka.

Gdy wasze temperamenty są podobne…

Są plusy i minusy takiej sytuacji. Gdy np. macie taki sam poziom aktywności, łatwo będzie wam porozumieć się w kwestii wspólnego spędzania czasu. Jeśli lubicie regularność, harmonogram dnia ułatwi wam wspólne codzienne funkcjonowanie.
Adaptacja? Gdy jesteście podobni do siebie pod tym względem, nie będziecie mieć trudności z przystosowaniem się do zmian.
Z drugiej strony, jeśli macie podobny poziom intensywności w swoich reakcjach, szybko wasze spory mogą przekształcać się w kłótnie, pełne negatywnych emocji. Jeśli sama źle adoptujesz się do nowych warunków, nie możesz mieć pretensji do dziecka, które np. też reaguje nerwowością czy stresem na zmiany.

Gdy wasze temperamenty różnią się...

W tym przypadku też ma to swoje zalety i wady. Jesteś rodzicem, który uwielbia spontaniczność, np. zdarza ci się z dnia na dzień zdecydować o weekendowym wyjeździe, a wychowujesz dziecko, które potrzebuje rutyny? Możesz spotkać się z jego oporem lub wzbudzisz jego niepokój, bo lubi znać wszystkie plany z wyprzedzeniem.
Podobnie, gdy wasz poziom aktywności jest różny, będziecie musieli szukać kompromisu we wspólnym spędzaniu czasu.
Plusy? Jeśli twoje dziecko intensywnie reaguje na różne rzeczy, a ty należysz raczej do osób spokojnych i zrównoważonych, łatwiej będzie ci "wyciszyć” jego gwałtowniejsze reakcje.


Opracuj odpowiednie strategie

Tak, jak nie zmienisz swojego, tak również nie zmienisz temperamentu dziecka. Możesz jednak dostosować do niego odpowiednie techniki rodzicielskie. Dzięki świadomości, jakie macie temperamenty, łatwiej będzie ci pomóc mu w trudnych dla niego obszarach, np. gdy jest zbyt wrażliwy na dźwięki, woli siedzący tryb życia, boi się zmian czy ma problemy z koncentracją.
Określ twoje i jego mocne oraz słabe strony, sprawdź, gdzie jesteście dopasowani, a w których obszarach różnicie się. Dzięki temu będziesz mogła być bardziej wyrozumiała dla niektórych jego zachowań, a zarazem być może znajdziesz sposoby, by np. zachęcić swoje dziecko do aktywności czy oswoić ze zmianami, nawet gdy nie leży to w jego naturze.

Źródło: verywellfamily.com