Produktywność i zapał do pracy maleje z każdym dniem? Potrzebujesz tych słów!
Iza Orlicz
30 marca 2020, 10:10·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 marca 2020, 10:10
Czujesz, że z każdym kolejnym dniem epidemii twoja produktywność, zaangażowanie, a nawet zapał do pracy maleje? Psychologowie apelują – nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia. Nie musisz czuć się winny, że dobie koronawirusa nie pracujesz na 100 proc. swoich możliwości. Trwa nasza akcja #homeoffice2020.
Reklama.
Bez względu na to, czy nadal jeździsz do pracy, czy pracujesz zdalnie być może czujesz, że powinnaś/powinieneś pracować tak samo efektywnie jak przed epidemią. Czy jest to jednak w ogóle możliwe?
Dlaczego nie pracuję szybciej?
Z jednej strony możesz odczuwać presję, by nadal funkcjonować tak, jak dotychczas – być zorganizowanym, kreatywnym, trzymać się wszystkich terminów i "deadlinów”, z drugiej strony twoja koncentracja jest rozproszona, bo martwisz się o siebie, swoich bliskich, zastanawiasz się, kiedy zagrożenie minie i wszystko z powrotem wróci do normy.
Być może pojawiają się w twojej głowie myśli typu: "Dlaczego nie pracuję szybciej, nie robię więcej?”, a za nimi idą wyrzuty sumienia. "Poczucie własnej wartości oparliśmy na naszych osiągnięciach. Jeśli nie jesteśmy ciągle produktywni, zaczynamy odczuwać pustkę, która jest trudna do zniesienia. Z drugiej strony nasza uwaga jest teraz skoncentrowana na tym, co się dzieje, a to wpływa na nas, bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie” – wyjaśnia Cynthia Pong, zawodowy coach.
Nie bądź dla siebie surowy
W dobie koronawirusa musisz być dla siebie bardziej wyrozumiały. Narzuć sobie ramy pracy, ale realizuj wszystko w rozsądnym tempie. Nie bądź sam/sama dla siebie karzącym szefem. Staraj się trzymać harmonogramu, ale bądź jednocześnie łagodny i litościwy wobec siebie, gdy zmagasz się z różnymi emocjami.
Jak radzą psychologowie: po pierwsze pogodź się z nową sytuacją, po drugie: daj sobie czas na oswojenie i przyzwyczajenie się do niej, po trzecie, nie porównuj się z innymi, bo każdy na sytuację stresową reaguje inaczej, po czwarte, jeśli jest taka konieczność: szukaj wsparcia u przyjaciół czy znajomych. Gdy szczerze porozmawiasz z innymi, szybko okaże się, że nie jesteś jedyną osobą, która tego doświadcza i nie tylko z tobą "jest coś nie tak”.
Gdy danego dnia czujesz niemoc i brak zaangażowania, nie miej z tego powodu poczucia winy. Każdy dzień zacznij od czystego konta i pogratuluj sobie, gdy coś osiągniesz. "Wszystko jest z tobą dobrze, jeśli jesteś produktywny tylko na tyle, by przetrwać dany dzień” – mówi psycholog Lisa Orbe-Austin.