To pierwszy taki przypadek w kraju! O narodzinach bliźniąt o różnym kolorze skóry mówi cała Polska

Joanna i Jason są bliźniętami dwujajowymi. Dlatego w ich odmiennych kolorach skóry nie ma nic medycznie niemożliwego
Joanna i Jason są bliźniętami dwujajowymi. Dlatego w ich odmiennych kolorach skóry nie ma nic medycznie niemożliwego 123rf.com
Nieczęsto zdarza się, żeby bliźnięta miały inny kolor skóry, ale kto uważał na biologii, ten wie, że nie jest to sytuacja niemożliwa. W łódzkim szpitalu im. Rydygiera urodziły się właśnie dzieci ciemnoskórej kameruńskiej pary – Diany Feumi Wanji Ornelli i Francka Minkoumou Noumi Alexa. Ich syn Jason ma ciemny odcień skóry, córeczka jest po młynarsku wręcz biała.


Mała Joanna jest albinoską, co – jak podaje "Dziennik Łódzki" – nie zaskoczyło jej rodziców. Brali pod uwagę taki scenariusz, gdyż zarówno braciom, jak i wujkowi mamy bliźniąt brakuje w skórze pigmentu. W dalszej rodzinie ojca również takie sytuacje miały miejsce. Czym jest albinizm?
Bliźniaki są dwujajowe, a zatem mają inny zestaw genów. Żeby dziecko urodziło się albinosem, musi odziedziczyć wadliwy gen zarówno ze strony matki, jak i ojca (jest to recesywna cecha genetyczna), przy czym gen nie musi się wcale u jego rodziców ujawniać. Tak właśnie było w tym przypadku.

Joanna ma szczęście, że urodziła się w Polsce: w Kamerunie jej życie byłoby znacznie bardziej uciążliwe. Nie tylko ze względu na prześladowania albinosów, ale również z powodu palącego słońca. Bezpośrednią przyczyną albinizmu jest bowiem brak enzymu (tyrozynazy), który przekształca prekursor melaniny w melaninę.To właśnie owa melanina, której im brakuje, chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, albinosi są więc na słońce nadwrażliwi. Większość z nich w państwach afrykańskich umiera na raka skóry.

W Polsce dziewczynkę czeka więc lepsza przyszłość. Rodzice zachwyceni są obojgiem swoich dzieci, a w dodatku wygląda na to, że bliźnięta są zdrowe. Życzymy pomyślności!
Źródło: Dziennik Łódzki
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić