W najbliższy weekend przestawiamy zegarki. Jak wraz z nimi "przestawić" dziecko

unsplash.com
O likwidacji zmiany czasu mówiono już nie raz. Nie raz mówiono również o niekorzystnym wpływie przestawiania zegarków na dzieci. W 2019 roku znów trzeba zmienić czas. Jak do tego podejść, by dziecko nie zaspało do szkoły i negatywnie tego nie odczuło?


Zmiana czasu na zimowy 2019
Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2019 roku nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Wówczas należy przestawić wskazówki zegara o godzinę do tyłu z 3:00 na 2:00. Dla wielu oznacza to dłuższy sen, jednak niekoniecznie dla tych, którzy mają małe dzieci.

Jak zmiana czasu wpływa na dziecko?
Dorośli na ogół są w stanie poradzić sobie z przestawieniem zegarka, dzieci już nie do końca. Szczególnie wtedy, gdy chodzą spać i wstają o dokładnie wyznaczonych porach. Dziecko, zamiast wstać do szkoły o godzinie 6:00 czy 7:00, wstanie o 5:00 lub 6:00. Co w tym czasie będzie robić? Nudzić się, a gdy dziecko się nudzi, robi „głupie” rzeczy lub narasta w nim frustracja.

Zmiana czasu z letniego na zimowy źle wpływa na aktywność dziecka. Przez to może mieć początkowo w ogóle problemy ze snem. W szkole natomiast może to się objawiać obniżoną koncentracją, czy rozdrażnieniem, a w konsekwencji łobuzowaniem. Dziecko, które wstało nie godzinę, a 2 godziny wcześniej przed szkołą zmarnowało już pewien zasób energii. W związku z tym może opaść chęć odrabiania lekcji, czy udziały w zajęciach pozalekcyjnych.


Jak przygotować dziecko na zmianę czasu?
Przede wszystkim trzeba zacząć myśleć o tym kilka dni, a najlepiej tydzień wcześniej. Dzięki temu małymi krokami można przemycić niewielkie zmiany. W ten sposób uniknie się konfrontacji z dzieckiem, które wstanie za wcześnie, ale też nie będzie chciało iść spać, gdy w głowie zabawy.

Na początku sprawdzi się przesuwanie godzin snu, wstawania i drzemek o 15 minut. Po 2-3 dniach można już przejść do 30-minutowych zmian. Jeżeli dziecko budzi się o 7:00, tym razem niech obudzi się o 6:45, a za 2-3 dni o 6:30. Do soboty 26 października maluch powinien się już nieco przestawić.

W niedzielę, kiedy jeszcze nie idzie do szkoły, a czas już jest przestawiony, dziecko można obudzić, o tej godzinie, o której wstawało przed przygotowaniami tj. o 6:00 czasu niedzielnego (7:00 sobotniego). Uczeń powinien znacznie odczuć różnicę. Dzięki temu, gdy przyjdzie iść mu w poniedziałek do szkoły, powinno wejść już w prawidłowy rytm i wstać ok. godziny 7.

Kiedy koniec zmiany czas?
W 2018 roku obywatele Unii Europejskiej mogli zagłosować w internetowym głosowaniu „za” lub „przeciw” zmianie czasu. Opinię wyraziło 4,6 mln osób. Okazało się, że aż 84% chce likwidacji zmiany czasu. W Polsce z kolei badania CBOS pokazały, że 78% społeczeństwa również chce zniesienia tego zwyczaju.

Takie nastroje spowodowały, że do kwietnia 2020 roku kraje członkowskie muszą podjąć decyzję, jaki czas będzie obowiązywał w ich kraju — letni lub zimowy. Ci, którzy zdecydują się na letni, ostatni raz zegarki przestawią w ostatnią niedzielę marca (28.03) 2021 roku. Z kolei ci, którzy wybiorą zimowy, pożegnają się z przesuwaniem wskazówek w ostatnią niedzielę października (31.10) 2021 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...