Pretensjonalna moda? Nie, tysiące osób mają ważny powód, by zrobić sobie taki tatuaż

Tatuaż-średnik to ważny znak dla otoczenia
Tatuaż-średnik to ważny znak dla otoczenia Zrzut z ekranu/Instagram
Zdania są oczywiście podzielone – jedni twierdzą, że to obnoszenie się ze swoimi problemami i sprawami prywatnymi, inni, że taki tatuaż daje im motywację, siłę, chęć do działania, przypomina o ważnych decyzjach i najtrudniejszych momentach, które na szczęście już minęły.


Średnik to znak interpunkcyjny rozdzielający równorzędne fragmenty tekstu słabiej niż kropki, a silniej niż przecinki – czytamy w Słowniku Języka Polskiego. To właśnie ten znak graficzny stał się symbolem dla tysięcy osób.

Symbolem tego, że to jeszcze nie koniec, że nie powiedzieli ostatniego słowa, że ich droga nadal trwa, a oni chcą dążyć do celu, którym ma być spokojne i szczęśliwe życie. To znak, że zrezygnowali z samobójstwa.

Amerykański #ProjectSemicolon ruszył w 2013 roku z inicjatywy Amy Bleuel – wtedy sieć wręcz zalewały zdjęcia trwałych lub tymczasowych tatuaży-średników. Pomysłodawcy akcji tłumaczyli, że nie bez powodu zdecydowali się na ten znak interpunkcyjny.To on rozdziela zdanie w momencie, w którym mogłoby się ono skończyć. I dlatego to on stał się metaforą momentu w życiu osób, które były bliskie popełnienia samobójstwa. Pomimo trudności życiowych i problemów jednak tego nie zrobiły.

Walkę o życie przegrała niestety pomysłodawczyni akcji, Amy. 24 marca 2017 roku, mając zaledwie 31 lat, popełniła samobójstwo. Wymyślony przez nią minimalistyczny wzór stał się jednak dla tysięcy osób motywatorem i inspiracją.Z czasem projekt się bardzo rozrósł i obecnie na podobny tatuaż decydują się również osoby, które chcą wspierać innych w ich walce, wyszły z ciężkiej depresji lub zmagają się z innymi problemami natury psychicznej.

Dwa lata temu na zrobienie tatuażu zdecydowali się również aktorzy znani z popularnego serialu "13 powodów" – Selena Gomez, Alisha Boe i Tommy Dorfman.– Walczyłem z uzależnieniami i depresją przez liceum i wczesne studia. Wyciągnąłem rękę i poprosiłem o pomoc. Wtedy myślałem, że moje życie się skończyło, myślałem, że nie dożyję 21. roku życia. Dzisiaj jestem wdzięczny za to, że żyję [...] Jeśli walczysz, jeśli masz myśli samobójcze, poproś o pomoc. Rozpocznij nowy rozdział przy wsparciu innych – napisał młody aktor.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...