Nie chce się im żyć już w wieku 7 lat. Te dane powinien znać każdy rodzic

Depresja u dzieci – przyczyny.
Depresja u dzieci – przyczyny. Pixabay
Jeszcze nie tak dawno samobójstwa dzieci nie dotyczyły. Co zmieniło się we współczesnym świecie, że fala samobójstw wśród dzieci w wieku 7-12 ciągle rośnie? Co nakręca spirale smutku wśród najmłodszych? Zdziwić może jeszcze jedno – o próbach samobójczych swoich dzieci wielu rodziców wciąż nie wie.


Samobójstwa wśród dzieci to jakaś plaga
Te dane powinny nas obudzić, ale tak się nie dzieje. W 2018 roku w Polsce takich prób zanotowano 772 i ta liczba nie staje w miejscu. W minionym roku było ich o niemal 300 więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej. – W 2018 roku odnotowano jeden przypadek wśród dzieci do lat 6., 26 przypadków wśród dzieci między 7. a 12. rokiem życia oraz 745 przypadków dzieci między 13. a 18. rokiem życia – wylicza Dariusz Minkiewicz z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Jak pomóc?
Dużo się mówi o depresji, zdaje się jednak, że te informacje przechodzą nam gdzieś koło nosa. Nie trafiają do nas też komunikaty płynące z różnych stowarzyszeń, które pomocą osobom z depresją się zajmują. Myślimy, że nas i naszych dzieci to nie dotyczy. To bzdura!

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ostatnim spocie pokazała, że nawet w najczarniejszych scenariuszach, które wyświetlają się w głowie dziecka, można wydobyć nadzieję – szansę na zmianę myślenia. Potrzebna jest przede wszystkim uważność i zrozumienie.

Na pytanie, czemu tak się dzieje, specjaliści również zdołali znaleźć odpowiedź. Wśród głównych powodów, które skłaniają do targnięcia się na swoje życie najmłodsze dzieci (w wieku 7-12 lat), resort wymienia:
nieporozumienia rodzinne,
przemoc w domu,
zaburzenia psychiczne.


W grupie nastolatków w wieku 13-18 lat najczęściej jest to: choroba, zaburzenia psychiczne czy zawód miłosny. Z rozmów z nauczycielami, kuratorami i policjantami wynika również, że dzieci nie radzą sobie ze zjawiskiem hejtu.

Rozmowa i wsparcie wiele może zmienić. Dla małych dzieci świat pędzie niebezpiecznie szybko, jeśli w tobie – dorosłym znajdzie bezpieczne schronienie może zyskać siły na dalsze życie. O tym pamiętać powinien każdy rodzic. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie somatyczne.
Źródło: TOK FM

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE