Wakacje nie są po to, by spać... Dlaczego dzieci latem mają kłopoty z zasypianiem?

Dlaczego latem dzieci mają kłopoty z zasypianiem?
Dlaczego latem dzieci mają kłopoty z zasypianiem? fot. 123rf
Wielu rodziców codziennie jak na zbawienie czeka na moment, w którym dzieci zasną. Frustracja bywa ogromna, gdy po całym aktywnym dniu maluchy ani myślą iść spać. I ten problem narasta właśnie podczas wakacji. Dlaczego i co z tym zrobić?


Dlaczego dziecko nie chce spać?
Jak wyjaśnia Ania Siudut-Stajura, współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”, jednym z podstawowych mechanizmów, który odpowiada za sen, jest wydzielanie się melatoniny. Latem nasz organizm odbiera światło przez większą liczbę godzin niż wiosną, zimą czy jesienią. Dlatego proces wydzielania melatoniny się opóźnia i dlatego dzieci po prostu gotowe są zasnąć nieco później.


Warto wiedzieć, że do 12. tygodnia życia organizm produkuje melatoniny bardzo mało, prawie wcale. Jest to hormon odpowiedzialny za regulowanie pory snu i czuwania, które kształtują się ok. 20 tygodnia życia.

Co więcej, latem dzieci mają więcej aktywności, a my możemy przegapić, że są przemęczone. Kiedy dzień jest długi, a pogoda piękna spędzamy na placach zabaw i innych aktywnościach na dworze znacznie więcej czasu. Melatonina nie wydziela się, bo wciąż jest jasno, więc nam wydaje się, że dzieci mają dużo energii.


To złudne. Przemęczone dziecko znacznie trudniej jest położyć spać, dlatego, jeśli chcemy uniknąć wieczornych awantur, warto nie tylko sugerować się aktualną kondycją dziecka, ale również rozsądkiem i godziną.

Poza tym latem dzieci spędzają czas inaczej niż w roku szkolnym. Często nie chodzą do przedszkola, mają więcej ruchu i więcej zabaw na świeżym powietrzu. Nawet maluchy, które na dworze bywają tylko w wózkach, często inaczej spędzają dzień słoneczny, a inaczej chłodny. Te zmiany rytmu dnia mogą mieć wpływ na sen dziecka.


Co więcej, dzieci, jeśli latem cierpią z powodu kłopotów z zasypianiem, mogą mieć takie same powody jak dorośli, czyli... temperatura. To czynnik, któremu trudno zaradzić. Wstawianie wiatraka do sypialni jest nierozsądne, jedyne, co nam pozostaje to odpowiednio ubrać do snu dziecko i wywietrzyć pokój oraz schłodzić go, zanim położymy w nim dziecko do snu.

Czy przykrywać dziecko latem?
To pytanie zadaje wielu rodziców i nie ma na nie jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak maluch radzi sobie z temperaturą.

Jeśli czujemy, że kark dziecka jest suchy i ciepły, to znaczy, że jest w porządku i niczego nie powinniśmy zmieniać. Jeśli dziecko się poci i jest ciepłe, to znaczy, że jest mu za ciepło. Jeśli zaś ciało dziecka jest wyraźnie chłodniejsze i suche, przyda mu się dodatkowe okrycie.

Ile powinno spać dziecko?
W walce z dziecięcymi kłopotami ze snem pomocna będzie wiedza, ile snu potrzebuje dziecko w zależności od wieku. Być może nasze kłopoty z usypianiem dziecka wynikają z faktu, że jest ono... wyspane, lub przeciwnie, przemęczone.

Do 12. tygodnia życia dziecko powinno spać między 18. a 15. godzin na dobę, co zmienia się z miesiąca na miesiąc. Potem od 4. do 12. miesiąca życia dziecko powinno spać od 14. do 15. godzin na dobę.

Te 14 godzin może zostać z nami na długo. Tyle maksymalnie śpi 2-latek. Od 18. miesiąca życia liczba godzin snu balansuje między 11 a 14.

Z czasem kolejne drzemki wypadają z planu dnia i dziecku zaczyna wystarczać tylko sen nocny – od 10 do 13 godzin na dobę. Dzieciom w wieku szkolnym wystarcza od 8 do 10 godzin.
Źródło: babycenter.com, dziecisawazne.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...