"To się dzieje w ciele twojego dziecka". Ten eksperyment musi zobaczyć każdy rodzic

Co się dzieje, gdy dziecko połknie baterię guzikową?
Co się dzieje, gdy dziecko połknie baterię guzikową? Zrzut z ekranu/Facebook
Nieraz trudno nam sobie wyobrazić pewne sytuacje. Dlatego pewna pielęgniarka postanowiła pokazać rodzicom, jak może skończyć się spotkanie małego dziecka z baterią guzikową. W tym celu użyła... surowej piersi kurczaka.


Bateria w przełyku dziecka
Wiemy, że małe dziecko wymaga stałej czujności rodziców. Jego ciekawość powoduje, że szybko i chętnie bierze w dłonie, a później do buzi, przeróżne rzeczy. Jeszcze nie potrafi rozpoznawać zagrożenia, chronić się przed nim.


Niestety bywa tak, że wystarczy chwila nieuwagi, by do dziecięcego przełyku trafiła agrafka czy bateria. Pielęgniarka Sarah Hunstead stara się uświadamiać rodzicom, że nawet jeżeli coś już się stało, to ważne, aby wiedzieć, jak reagować i szybko zgłosić się po pomoc.


To tylko mała bateria guzikowa? Kobieta potrzebowała kawałka surowego kurczaka, by pokazać, jak niebezpieczna może być dla przełyku małego człowieka. Na mięso położyła baterię i zrobiła zdjęcia po 30 minutach, a także po 4 godzinach.– To uzmysławia, ile szkód może spowodować połknięcie baterii. Najważniejsze, to wiedzieć, w jaki sposób pomóc swojemu dziecku, gdy już do tego dojdzie. Wiele baterii guzikowych, których rozmiar nie przekracza wielkości monet, może być niewidoczna dla rodziców. Dzieci wyciągają baterie z urządzeń, w których one się znajdują, a wtedy do nieszczęścia nie potrzeba już wiele – podkreśla Sarah.


Co się dzieje, gdy bateria znajdzie się w żołądku?
Jeszcze do niedawna specjaliści skupiali się na sytuacjach utknięcia baterii w przełyku. W kwietniu tego roku eksperci z Kalifornii przeanalizowali 68 przypadków połknięcia baterii właśnie przez dzieci. Okazało się, że w 60 proc. przypadków stwierdzono uszkodzenie śluzówki żołądka.

– Widzieliśmy wiele uszkodzeń spowodowanych bateriami. Można je znaleźć w zabawkach, pilotach czy nawet w breloczkach. Dzięki najnowszym badaniom wiemy, że może dojść do urazu, nawet gdy nie ma żadnych objawów. Aby ratować zdrowie dziecka, lekarze powinni od razu usunąć połkniętą baterię, zamiast pozwolić jej przejść przez układ pokarmowy – podkreśla dr Racha Khalaf z Children’s Hospital Colorado.

Rok temu pisałyśmy o badaniu zespołu laryngologów z Children's Hospital of Philadelphia, które wykazało, że zjedzenie miodu po połknięciu baterii pozwala zminimalizować obrażenia u małych dzieci. Zawsze jednak skonsultujcie się z lekarzem, gdy dziecko połknęło baterię, macie podejrzenia, że tak się stało lub zaobserwowaliście niepokojące symptomy.
Źródło: dailymail.co.uk

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...