Tej właściwości miodu nie znają nawet babcie. Zdaniem lekarzy – ratuje życie

Miód łagodzi obrażenia po połknięciu baterii.
Miód łagodzi obrażenia po połknięciu baterii. Pixabay
Miała zaledwie pięć lat. Podczas zabawy połknęła małą baterię do zegarka. Chociaż rodzice zawieźli ją do szpitala, zabrakło w nim kompetentnego lekarza, który wiedziałby, że sprawy nie wolno bagatelizować. Gdy dziewczynka zaczęła pluć krwią, było już za późno.

W lipcu ubiegłego roku media zainteresowały się historią 5-latki, która zmarła po połknięciu małej baterii. W szpitalu, do którego trafiła, obowiązywał "tryb weekendowy", a lekarze zignorowali prośby rodziców o szybką interwencję. Toksyczne substancje zawarte w baterii przepaliły przełyk i aortę dziewczynki, lekarzom nie udało jej się uratować.

Kilka dni temu naukowcy z Filadelfii podzielili się ze światem swoim odkryciem: by zmniejszyć obrażenia u dziecka, która połknęło baterię, wystarczy podać mu... miód. Czy gdyby rodzice 5-latki o tym wiedzieli, udałoby się ją uratować, mimo późnej reakcji? Nie wiadomo. Odkrycie naukowców może jednak pomóc innym dzieciom.

– Zbadaliśmy substancje, które większość z nas ma w domu. Badania wykazały, że miód i sukralfat mają najlepsze właściwości ochronne i sprawiają, że obrażenia są bardziej powierzchowne i można je łatwiej zlokalizować – wyjaśnia Kris R. Jatana, jeden z autorów badania.


Badanie zespołu laryngologów z Children's Hospital of Philadelphia wykazało, że zjedzenie miodu po połknięciu baterii pozwala zminimalizować obrażenia u małych dzieci. Miód tworzy barierę ochronną pomiędzy baterią a tkankami, osłaniając błonę śluzową i neutralizując żrące substancje wydzielające się z baterii. Nie oznacza to jednak, że miód zastąpi konsultację medyczną – to jedynie sposób na złagodzenie obrażeń w drodze do szpitala.

Autorzy badania przestrzegają jednak przed podawaniem miodu alergikom i niemowlętom.
Źródło: Science Daily
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE