"Ale ciacho!". Zaskakujący wpływ pigułek antykoncepcyjnych na to, jakich mężczyzn wybieramy

Po odstawieniu lub rozpoczęciu przyjmowania hormonów twój pociąg do partnera może się zmienić
Po odstawieniu lub rozpoczęciu przyjmowania hormonów twój pociąg do partnera może się zmienić Unsplash.com
Od dawna wiemy, że hormony płciowe decydują o tym, jakich mężczyzn kobiety uważają za atrakcyjne. Udowodnił to już w 1995 roku tzw. test spoconego podkoszulka. Kobiety wąchały dwudniowy zapach nieznajomych mężczyzn i miały wskazać, który z nich wydawał im się najbardziej kuszący.


Odpowiedź była klarowna: im bardziej kod genetyczny mężczyzny różnił się od kodu kobiety, tym bardziej jego zapach wydawał się atrakcyjny. To czysta biologia – potomstwo podobnej do siebie pod tym względem pary jest bardziej narażone na choroby genetyczne.

Okazuje się, że wyjątkiem są kobiety, które przyjmują antykoncepcję hormonalną. Jako że ich organizm jest w stanie hormonalnie przypominającym ciążę, bardziej atrakcyjni wydają im się partnerzy o zbliżonym kodzie genetycznym, a więc tacy, którzy zapewnią bezpieczeństwo, są niejako "rodziną".

Tabletki a satysfakcja
Nie oznacza to jednak, że kobiety, które stosują pigułki, odczuwają mniejszą satysfakcję seksualną. Zarówno satysfakcja, jak i pociąg do partnera może być taki sam – pod warunkiem jednak, że stosowały one pigułki od początku trwania związku. Dopiero zmiana – przyjmowanie lub odstawienie hormonów w trakcie trwania relacji – może obniżyć pociąg do partnera.


– Badania wykazały, że kobiety, które związały się ze swoim partnerem już podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej i dalej ją stosują oraz te, które pigułek podczas trwania związku w ogóle nie stosowały, zgłaszają większą satysfakcję seksualną (związaną również z pociągiem do partnera) niż kobiety, które zaczęły lub przestały stosować pigułkę w trakcie relacji – mówi badacz Craig Roberts z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Stirling, który potwierdził tę hipotezę w badaniach z udziałem 365 par.

– Nasze wyniki zapewniają empiryczne poparcie dla hipotezy zgodności i sugerują, że na satysfakcję seksualną kobiet mają wpływ zmiany w preferencjach związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej – podsumował Craig Roberts.

Pocieszający jest fakt, że zmiana w stosowaniu antykoncepcji nie wpłynęła na ogólne zadowolenie ze związku. Stwierdzono również, że historia używania pigułek przez kobiety nie ma żadnego wpływu na satysfakcję seksualną ich partnerów.
Źródło: Psychological Science
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE