Myślisz, że dobre perfumy mogą służyć latami? Ten błąd może odbić się na twoim zdrowiu

Przeterminowane perfumy uczulają!
Przeterminowane perfumy uczulają! Prawo autorskie: vadimgozhda / 123RF Zdjęcie Seryjne
Perfumy to kosmetyk jak każdy inny – kiedy się przeterminuje, staje się niebezpieczny dla zdrowia. Teoretycznie to oczywiste, jednak mamy w zwyczaju myśleć, że perfumy to tylko zapach, który im lepszej marki, tym ładniejszy i trwalszy. Tymczasem każdy flakon ma swoją datę ważności, po której przekroczeniu powinniśmy się go pozbyć. To ważne dla zdrowia.


Termin zdatności kosmetyku oznacza symbol otwartego słoiczka, który znajduje się na każdym opakowaniu – w przypadku perfum, na pudełku. Na słoiczku napisane jest, jak długo od momentu otwarcia flakonu możemy używać płynnego zapachu. Czas wyrażony jest w miesiącach.
Na perfumach najczęściej spotkamy słoiczek napisem "36 M", co oznacza, że kosmetyk będzie nadawał się do użytku przez 3 lata. Jednak dla pewności, warto przed wyrzuceniem pudełka sprawdzić ile mamy czasu na spożytkowanie zawartości flakonu. A najlepiej pudełka w ogóle nie wyrzucać.


Jak przechowywać perfumy
Nie tylko data ważności określa czy kosmetyk nadaje się do użytku. Źle przechowywane perfumy nie tylko wcześniej stracą zapach i trwałość, ale również mogą silnie uczulać.

Perfumy należy przechowywać w ciemnym miejscu o niezbyt wysokiej, stałej temperaturze. Z tego powodu łazienka, w której codziennie co najmniej raz temperatura i wilgotność powietrza gwałtownie rosną (gdy się kąpiemy), nie jest wymarzonym miejscem na przechowywanie flakonów.


Światło, zarówno sztuczne, jak i naturalne, nie służy zapachowi. Perfumy znacznie szybciej psują się, gdy są narażone na jego działanie. Dlatego buteleczki przechowywać w oryginalnym kartoniku, lub ciemnej szufladzie, czy szafce. Koniecznie z daleka od łazienki!


Ponadto warto pamiętać o korku, jeśli butelka naszych perfum ma atomizer. Dostęp powietrza powoduje, że perfumy szybciej tracą trwałość.

Jeśli zastosujemy się do wszystkich powyższych zasad, jest duża szansa, że perfumy będą nam służyć naprawdę długo. Jednak mimo wszystko należy pamiętać o terminie ważności i rutynowej "kontroli jakości".

Jak rozpoznać przeterminowane perfumy?
Symbol słoiczka wyznaczający długość żywota kosmetyku to nie wszystko. Źle przechowywane perfumy mogą zepsuć się przed terminem. Oto jak rozpoznać, czy z naszym płynnym zapachem wszystko w porządku.

Płyn nie może być mętny, niepokojąca jest też zmiana jego koloru. Zepsute perfumy ciemnieją. Istotny jest również zapach: jeśli szybko się ulatnia lub wyczuwalna jest w nim kwaśna i/lub woń pleśni, pozbądźcie się kosmetyku raz na zawsze.

Alergia na perfumy
Uczulenie na perfumy objawia się wysypką i swędzeniem w miejscu, w którym rozpyliliśmy zapach. Alergia na perfumy może również zacząć się od kataru, a skończyć na kłopotach z oddychaniem - jak każda alergia.

Co ciekawe, europejscy naukowcy opracowali listę 100 składników perfum, które mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Niektóre z nich znajdują się w składzie popularnych zapachów, takich jak Chanel No.5 i Miss Dior.

Wśród zapachów, które znalazły się na czarnej liście są m.in.: olejki z limonki, tangerynki, kumaryny, czy róży. Osobom podatnym na uczulenia zaleca się unikanie w perfumach nut owocowych czy kwiatowych. To one najczęściej są przyczyną reakcji alergicznych.
Źródło: medme.pl, odlewkiperfum.info