Jest coś ważniejszego niż warzywa i kasza. Nowe zasady żywienia dzieci zaskakują

Aż 1/5 uczniów zmaga się z otyłością
Aż 1/5 uczniów zmaga się z otyłością Picsabay
W piątek rozpoczął się Narodowy Kongres Żywieniowy, którego motywem przewodnim jest przeciwdziałanie wciąż rosnącej otyłości u dzieci i młodzieży. – Potrzebny jest w szkołach przedmiot "zdrowie" z prawdziwego zdarzenia, na poważnie, a w ciągu 20 lat stan odżywiania poprawi się – przekonywał na konferencji prasowej dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia prof. Mirosław Jarosz.


Otyłość w Polsce występuje coraz częściej, co piąty uczeń jest już otyły, a z prognoz wynika, że problem będzie w nadchodzących latach tylko narastał.

Według Jarosza wzrost nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży jest nie tylko skutkiem niewystarczających działań prewencyjnych i zbyt małej liczby akcji uświadamiających w przedszkolach i szkołach. Problemem jest także powszechne używanie urządzeń elektronicznych, zaburzenia snu, przewlekły stres, zanieczyszczenie środowiska oraz fakt, że obecna strategia żywieniowa nastawiona jest na leczenie objawów, nie zaś profilaktykę.


Jego zdaniem podstawą profilaktyki jest nowa, zmodyfikowana piramida żywieniowa dla dzieci między 4. a 18. rokiem życia. U jej podstawy leży aktywność fizyczna. – Piramida żywieniowa ma swoją dynamikę rozwoju, odzwierciedla potrzeby i styl życia człowieka, powinna zatem ewoluować – podkreślał prof. Jarosz.


Tłumaczył, że "nowy styl życia" generuje ryzyko chorób cywilizacyjnych i właśnie otyłości, dlatego nową piramidę nazywa się Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. Samo jedzenie bowiem nie wystarczy.
– Wielu pewnie zdziwi fakt, że najwięcej miejsca w piramidzie zajmuje aktywność fizyczna, która jest oprócz żywienia nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Co prawda "od biegania na dworze" się nie najemy, ale z pewnością dotlenimy swój mózg i wesprzemy pracę przewodu pokarmowego – tłumaczy Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyczka z gabinetu "Z kaloriami na pieńku".


Jaka zatem dieta jest odpowiednia dla dziecka? Przede wszystkim nie monotematyczna. – Jeśli na śniadanie królowała owsianka z owocami, to obiadowo zdecydujmy się na rybę w towarzystwie kaszy i warzyw, zaś kolacyjnie na grzanki z serem lub sałatkę. Przegryzkowo doskonale sprawdzą się pasty z dodatkiem warzyw, owoce lub orzechy. Dzięki takiej prostej metodzie codzienne komponowanie menu będzie przyjemnością, a nie udręką i przykrym obowiązkiem – tłumaczy Magdalena Czyrynda-Koleda, wyjaśniając przy okazji, że "podstawę piramidy, zaraz po aktywności fizycznej, stanowią warzywa i owoce, o których często zapominamy i darujemy je sobie, na rzecz kotleta".

– A w końcu to jarzyny i produkty zbożowe powinny stanowić 3/4 talerza. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach, w krajach wysokorozwiniętych, rzadko spotyka się niedobory białkowe. Przeważają natomiast niedobory składników mineralnych i witamin, które skutkują problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem wśród dzieci i młodzieży – ostrzega dietetyczka.

10 zasad piramidy
Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia zaprezentował 10 zasad, które łączą się z piramidą:

1. Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.

2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.

3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.

4. Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i -częściowo – serem).

5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.

6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).

7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.

8. Bądź aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin).

9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.

10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.

– Wzmocniliśmy przekazy. Teraz to piramida zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży (4-18 lat). W podstawie dodano rozsądne korzystanie z urządzeń elektronicznych, nie więcej niż 2 godziny na dobę – wyjaśniał prof. Mirosław Jarosz. – Chcemy, aby ta piramida jak najszybciej dotarła do szkół – dodał.
Źródło: Politykazdrowotna.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...