Jak NIE jeść? 16 grzeszków żywieniowych, które rujnują twoją dietę

Czasem od wiedzy o tym jak jeść, przydatniejsza może się okazać wiedza jak tego nie robić, bo choć postawy zdrowego żywienia mamy przyswojone, wciąż zdarzają nam się grzeszki, które rujnują całą naszą dietę.

Wielu z nas po prostu się… przejada. I wcale nie polega to na siedzeniu przed suto zastawionym stołem i zjadaniu wszystkiego co się nawinie. Przejadanie się ma wiele odsłon, o których możesz nie mieć pojęcia. Poznaj 16 błędów, które doprowadzają do tego, że jesz więcej niż powinnaś.

1. Jesz emocjonalnie. Jesteś smutna, znudzona, szczęśliwa, zła, przestraszona… sięgasz więc po odpowiednią przekąskę, która ma ci poprawić humor albo przez chwilę oderwać cię od kłopotów. Niestety, jeśli to zachowanie będzie się powtarzać, to czekają cię inne kłopoty...

2. Jesz w biegu. Twój grafik jest tak napięty, że nie masz czasu na posiłki. Śniadanie jesz w drodze do pracy, obiad między jednym spotkaniem a drugim, a kolację w drodze do znajomych. Jedząc w biegu i na mieście, bardzo często nie zwracamy uwagi na wielkość pochłanianych przez nas porcji.


3. Jesz zbyt kalorycznie. Może nasze porcje wydają nam się nieduże, ale nie oznacza to, że nie są kaloryczne. Skonfrontuj swoje nawyki żywieniowe z obecną wiedzą z dietetyki. Może smażenie warto zamienić na pieczenie albo gotowanie na parze?

4. Jesz fast foody. Raz na jakiś możesz pozwolić sobie na jakiś kulinarny grzech, gorzej jeśli wypada to raz dziennie. Rozumiem, że nic nie smakuje tak dobrze do porannej kawy jak pączek oraz że ryba bardziej pasuje do frytek niż do ziemniaków, ale jeśli takie dodatki pojawiają się w twojej diecie zbyt często, powinna zaświecić ci się w głowie ostrzegawcza lampka.

5. Jesz zawsze odrobinę za dużo. Może ci się wydawać, że problem przejadania się cię nie dotyczy, ale po każdym posiłku czujesz się bardzo najedzona. Spróbuj zredukować swoje porcje, może okazać się, że żeby zaspokoić głód wystarczy ci 3/4 każdego posiłku. Przejadanie się nie musi być spektakularne. Często dzieje się właśnie na raty.

6. Jesz szybko. Jesz tak szybko, że zanim twój mózg odbierze od ciała sygnał, że jest najedzone i wyśle go tobie, ty będziesz już w połowie dokładki. Ludzie, którzy jedzą wolniej, spożywają mniejsze porcje, co przekłada się na ich zdrowie.

7. Jesz za dużo przekąsek. Wychodzisz z założenia, że przekąska to nie posiłek, więc co trochę podjadasz- a to orzeszki, a to batonika… Pół biedy, jeśli są to owoce lub warzywa, gorzej kiedy między posiłkami dostarczasz sobie pustych kalorii.
8. Jesz bezrefleksyjne. Nie myślisz o tym jaką porcję właśnie pochłaniasz, tylko bezmyślnie „wiosłujesz” łyżką lub widelcem. Nagle okazuje się, że zjadłaś całe litrowe pudełko lodów. Jak to możliwe?

9. Jesz mało różnorodnie. Może i wcale nie jesz niezdrowo, ale twoja dieta nie jest zbilansowana. Twoje posiłki posiadają zbyt wiele lub zbyt mało produktów z różnych grup, co może powodować brak równowagi żywieniowej.

10. Objadasz się w weekend. W tygodniu udaje ci się trzymać fason, ale kiedy po całym tygodniu pracy wychodzisz na imprezę czy na grilla to wszelkie hamulce związane z jedzeniem i piciem puszczają.

11. Jesz przed telewizorem albo przed komputerem. Łączenie jedzenia z innymi czynnościami nigdy nie jest dobrym pomysłem. Bardzo łatwo jest się zająć czym innym i zupełnie zapomnieć o tym co się je i w jakiej ilości!

12. Przewlekle się odchudzasz. Głodówki albo restrykcyjne diety nie sprzyjają rozwojowi zdrowych nawyków żywieniowych i często powodują, że po ich skończeniu rzucamy się na jedzenie.

13. Często jesz na mieście. Chociaż mamy do wyboru coraz więcej restauracji serwujących zdrowe jedzenie, to jednak jedząc na mieście nie masz pełnej kontroli nad użytymi składnikami oraz nad ilością, która wyląduje na twoim talerzu.

14. Omijasz posiłki. Pewnie znacie to z autopsji, nie masz siły ani czasu, żeby zrobić sobie podwieczorek albo drugie śniadanie, a potem jesteś tak głodna, że zjadłabyś wszystko i w każdych ilościach... więc zjadasz!

15. Jesz cały czas. Te orzeszki, które leżą koło biurka to wcale nie jest „nic”. Są ludzie, którzy przyzwyczajeni są do tego, że jedzą przez cały dzień i nawet tego nie zauważają.

16. Jesz to co akurat znajdziesz. Posiłki nie powinny zależeć od tego, co akurat znajdzie się w lodówce. Postaraj się, żeby znajdowały się w niej składniki, które pozwolą przygotować ci zdrowe i wartościowe przekąski. Planowanie jadłospisów i przemyślane zakupy pozwalają utrwalić sobie nawyki związane ze zdrowym żywieniem.

Źródło: psychologytoday.com
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE