"Wy w Alpach, ja w czterech ścianach". Polacy zaciskają pasa, a i tak nie stać nas na wyjazd na ferie

Ferie zimowe 2019 – gdzie spędzisz ten czas z rodziną?
Ferie zimowe 2019 – gdzie spędzisz ten czas z rodziną? 123rf.com
Co czuje matka, która zaciska pasa i i tak nie może pozwolić sobie na opłacenie wyjazdu dziecka? Co czuje uczeń, który wraca do szkoły i opowiada: "Spędziłem ferie w domu. Nuda". Taki nowy rok bez przygód i szaleństw. Ferie zimowe na nartach to dla wielu rodzin wciąż luksus, na który pozwolić sobie nie mogą.


Zimowisko w tym roku w domu
Z badań "Wydatki na ferie zimowe 2019" przeprowadzonych przez agencję badawczą SW Research wynika, że niemal 48% Polaków nie planuje w tym roku wyjeżdżać na zimowy wypoczynek. To o około 8% osób więcej niż przed rokiem. Czy rodzinny wyjazd na narty to wciąż w naszym kraju synonim luksusu, na który stać nielicznych?


Czas ferii nie oznacza odpoczynku dla wszystkich. Rozpoczęły się ferie zimowe w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Dla kogo będzie to czas odpoczynku i zapomnienia? Według najnowszego badania wyjazd na ferie to luksus, na który pozwolić sobie mogą tylko najbogatsi Polacy albo ci, co przestrzegali zasady oszczędności.


To naturalne, że rodzice chcą wysłać dziecka na zimowisko, Niestety dla wielu polskich rodzin to wciąż niedostępny luksus.
– Hania jedzie na narty w Alpy, a ja gdzie? – dla wielu odpowiedź na to pytanie dziecka łatwą nie będzie.

Ile kosztuje wyjazd na ferie?
Z badania wynika, że prawie co trzeci ankietowany ma zamiar wyjechać na ferie zimowe, a co piąty jeszcze się waha, jaką podjąć decyzję. To, co blokuje przed podjęciem decyzji o wyjeździe to oczywiście brak pieniędzy.

Tygodniowy pobyt dziecka na zimowisku lub obozie zimowym to wydatek między 1100 a 2000 złotych. Polacy najczęściej zakładają jednak, że koszt wyjazdu w czasie ferii zimowych wyniesie od 400 do 800 zł na osobę.

Wyniki badania pokazały coś jeszcze – zróżnicowanie pomiędzy mieszkańcami poszczególnych województw pod względem planowanych wyjazdów. Najwięcej rodzin z województwa lubelskiego i śląskiego ferie spędzą w domu – aż 65% mieszkańców. W swojej miejscowości zostaną też osoby z województwa łódzkiego (prawie 60%), a także z województwa podlaskiego i kujawsko-pomorskiego (w obu po ponad 59%). To oczywiście wiąże się z najniższymi przeciętnie pensjami.


Według GUS najgorzej zarabiający mieszkańcy pochodzą z woj. warmińsko-mazurskim (4079,19 zł), podkarpackiego (4137,27 zł) i kujawsko-pomorskiego (4211,57 zł). To dane, które zliczone od I do III kwartału 2018 roku. Na ferie zimowe pozwolą sobie przede wszystkim mieszkańcy z województwa wielkopolskiego (48%), zachodniopomorskiego (43%), mazowieckiego (42%) i warmińsko-mazurskiego (40%).

Co musi się stać, aby zimowiska była dostępne dla wszystkich? Odpowiedź wydaje się prosta – muszą wzrosnąć średnie pensje, aby wydatek rzędu 1,1-2 tys. zł nie był zbyt dużym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Czy jest na to szansa? A czy wy planujecie wyjazd na ferie zimowe?
Źródło: Gazeta Wrocławska

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...