Co się stanie, gdy twoje dziecko zacznie codziennie ćwiczyć? Efekty są zdumiewające

Co się stanie, gdy dziecko zacznie codziennie ćwiczyć?
Co się stanie, gdy dziecko zacznie codziennie ćwiczyć? fot. pixabay
O tym, jak ważny jest ruch dla zdrowia dziecka, specjaliści przekonują rodziców na każdym kroku. Tak jest i tym razem, jednak argumenty twórców programu "Lekkoatletyka dla każdego" nie dotyczą wyłącznie walki z otyłością czy wyników w nauce. Odkryto "profil mistrza", który dla aktywnych dzieci jest na wyciągnięcie ręki.


15 minut biegania dziennie wystarczy, by dziecko miało lepsze samopoczucie i wyniki w nauce – to wyniki eksperymentu "Daily Mile", czyli "codzienna mila". Chodzi o to, by codziennie dzieci w wieku szkolnym przebiegły 1,6 km. Można truchtać, można spacerować, "swoją milę" można pokonać też w dowolnym momencie dnia.


Ta mała zmiana dała niezwykłe efekty. 3600 szkół z całego świata, które przeprowadziły eksperyment "Daily Mile" zaobserwowały, że dzieci były na lekcjach bardziej czujne, poprawiła się również ich pamięć. Rodzice niektórych uczniów wspominali, że dzieci spokojniej śpią i automatycznie poprawiają się ich nawyki żywieniowe.


Po badaniach w ramach programu "Lekkoatletyka dla każdego" przeprowadzonych przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Nestlé Polska wiadomo również, że regularne ćwiczenia wpływają na osobowość dziecka.


– Profil mistrza jest zestawem kompetencji, które dziecko zdobywa. Jest to umiejętność pracy w grupie, to, jak sobie dziecko radzi w kontaktach z rówieśnikami, na ile umie wykonywać polecenia, na ile jest w stanie postawić sobie własny cel i potem dążyć do jego osiągnięcia – wyjaśnia Blanka Mellova, kierownik Centrum ds. Żywienia, Zdrowia i Wellness w Nestlé Polska.

Jak się okazuje, dzieci, które regularnie ćwiczą, są pewne siebie, otwarte i wierzą we własne siły. Profil mistrza charakteryzuje 30 proc. dzieci ćwiczących. To prawie 9 proc. więcej niż w przypadku dzieci, które nie mają aktywności fizycznej.

– Dzieci, które regularnie ćwiczą, lepiej czują się w grupie nastolatków, łatwiej osiągają cele, umieją sobie te cele postawić. Co trzecie dziecko z grupy aktywnie ćwiczących osiąga właśnie taki zestaw cech, określanych profilem mistrza. Wśród dzieci, które nie ćwiczą regularnie, jest to co piąte dziecko – wyjaśnia Blanka Mellova.

Pozytywny wpływ regularnych ćwiczeń widać u dziewcząt z mniejszych miejscowości. W tej grupie poprawa kondycji psychicznej była najbardziej widoczna. Poza aktywnością w sukcesie dziecka bardzo istotny udział ma odpowiednia ilość snu, dobra dieta i czas na odpoczynek.
Źródło: kobieta.dziennik.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...