"Aż" 13 proc. mężczyzn regularnie zmywa. Nowe dane obnażają prawdę o "równym podziale obowiązków"

Polacy deklarują "równy podział obowiązków", jednak deklaracje nijak mają się do rzeczywistości
Polacy deklarują "równy podział obowiązków", jednak deklaracje nijak mają się do rzeczywistości 123rf.com
Najnowszy raport CBOS zaskakuje raczej negatywnie. Okazuje się, że niewiele się w Polsce zmienia w kwestii podziału obowiązków domowych.


Mimo że coraz więcej Polaków deklaruje przywiązanie do partnerskiego modelu rodziny, to jak napisano w najnowszym raporcie CBOS, model ten w praktyce "opiera się głównie na pracy zawodowej obojga małżonków, bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków w domu. Zadania 'typowo kobiece' pozostają takimi mimo upływu czasu, a zadania 'typowo męskie' coraz częściej są wykonywane wspólnie lub zamiennie".

Badanie CBOS przeprowadzone zostało na 1066 dorosłych Polakach w formie wywiadów bezpośrednich. W porównaniu z badaniem sprzed 5 lat okazuje się, że mężczyźni coraz rzadziej występują w charakterze "reprezentanta rodziny" w rozmaitych urzędach. Teraz ten obowiązek jest współdzielony, a wykształcona kobieta nie obawia się załatwić urzędowej sprawy na własną rękę. Mężczyźni i kobiety dzielą również wynoszenie śmieci czy robienie zakupów.

Piorą i prasują głównie kobiety (odpowiednio: 82 i 81 proc). To również one gotują (65 proc) i sprzątają (61 proc.). Coraz więcej mężczyzn natomiast zmywa naczynia lub obsługuje zmywarkę – "aż" 13 proc. deklaruje, że robi to regularnie. Nie jest natomiast zaskoczeniem, że odsetek gospodarstw domowych, w których dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i starszymi zajmują się wyłącznie mężczyźni, jest tylko 3 proc.


Jedynym obowiązkiem domowym, który mężczyźni rzeczywiście na ogół biorą na siebie są drobne naprawy (81 proc.). Już zlecanie usług fachowcom jest mniej zmaskulinizowane – robi to 60 proc. panów.

Z całego raportu "Aktualne problemy i wydarzenia" wynika, że kobietom obowiązków przybywa, a nie ubywa. Do obowiązków domowych doszła im bowiem praca zawodowa i reprezentowanie rodziny w sferze publicznej. Cóż, przynajmniej rzadziej niż kiedyś wynoszą śmieci.

Źródło: CBOS, badanie "Aktualne problemy i wydarzenia: kobiety i mężczyźni w domu"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE