"Jadą po tobie, że robisz dziecku krzywdę". Tak starsze pokolenie szkoli matki

Karmienie piersią. Co jest najtrudniejsze dla kobiety w tym czasie?
Karmienie piersią. Co jest najtrudniejsze dla kobiety w tym czasie?
Bardzo mnie to dziwi, gdy mówi to kobieta kobiecie. Szczególnie matka. Co konkretnie? "Tylko karmisz piersią, nie dajesz nic innego do jedzenia?", "Może chociaż bananka jej daj?", " Twoje dziecko ma już 8 miesięcy i nie jadła jeszcze nic poza mlekiem?", "Głodzisz dziecko?". Ostre oskarżenia, które młode matki słyszą tylko, dlatego, że chcą karmić dziecko wyłącznie własnym mlekiem.


Czują się zaatakowane
Matki naprawdę chcą dla dziecka jak najlepiej od pierwszych dni. Robią wszystko, co mogą, mimo bólu piersi, brzucha, kręgosłupa, całego ciała tuż po porodzie. W tym trudnym czasie kobiety atakowane są "dobrymi radami" przez ciocie, babcie, mamy, a także koleżanki. Dosłownie atakowane, bo jak inaczej nazwać zarzuty, że głodzisz dziecko?

Podczas rozmowy z kilkoma kobietami, które wykarmiły niejedno dziecko, dowiedziałam się, jak to jest, gdy karmisz piersią i świadomie chcesz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe swego dziecka, a otoczenie ci utrudnia. – Chociaż herbatniczka zamoczonego w herbacie mu daj – mówi ciocia na zjeździe rodzinnym. – Głodzisz go – dodaje treściowa. Obsypana komentarzami, matka dziecka ma dość. Na początku tłumaczą, ale w pewnym momencie już nie mają na to siły.

– Kiedy słyszę głupoty o długim karmieniu piersią, to trochę się dziwię – szczególnie jak to mówią osoby, które nie mają wiedzy na ten temat. Nawet jeśli mają dorosłe już dzieci, nie oznacza, że karmiły prawidłowo – mówimy Magda, która rok temu urodziła Marysię, a trzy lata temu Krzysia.


No ile można karmić piersią?
Kobietom zarzuca się, że karmią za długo, za krótko, nie tak, mimo że żadne badania naukowe, nie udowodniły niekorzystnego wpływu karmienia piersią na dziecko, w żadnym wieku. "Nie ma górnego limitu czasu karmienia piersią i żadnych dowodów na wyrządzenie psychicznej lub rozwojowej krzywdy z powodu karmienia piersią do trzeciego rok życia lub dłużej" – podaje AAP, A ABM Academy of Breastfeeding Medicine

Naukowcy nie określili też granicy, po której korzyści z karmienia piersią się kończą lub stają się nieznaczące. Bowiem takiej granicy najprawdopodobniej nie ma. Okazuje się, że im dłużej dziecko jest karmione piersią, tym stan zdrowia dziecka jest lepszy. American Academy of Family Physicians uważa, że naturalny wiek odstawienia się dziecka od piersi to 2 do 7 lat - czytam na najlepszym blogu o karmieniu piersią hafija.pl

Teksty starego pokolenia o karmieniu piersią
Kto robi największą krzywdę? Starsze pokolenie, które wciska swoje "mądrości". – Jadą po tobie, że robisz dziecku krzywdę – żali się Baśka, która jako matka robiła, co tylko mogłaby, było dobrze.

Kobiety karmią, bo mleko z piersi to źródło najzdrowszych dla dziecka substancji odżywczych. Wspaniałe korzyści substancji zawartych w mleku kobiety są znane powszechnie nie od dziś. Mówi się o przeciwciałach, które karmiąca mama przekazuje swojemu dziecku. A to nie wszystko.

Pamiętajmy, żeby nie oceniać. Bez względu na to, czy matka karmi z butelki, czy piersią. To jej decyzja. Każda mama robi wszystko, co może, robi to z miłości do dziecka.

Napisz do nas: wiktoria.drozka@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...