Historyczne wyniki sondażu ws. aborcji. PiS nie może dłużej odwracać wzroku

Większość Polek i Polaków popiera aborcję do 12. tygodnia ciąży
Większość Polek i Polaków popiera aborcję do 12. tygodnia ciąży Fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Wynik sondażu badającego poparcie wśród Polek i Polaków dla legalizacji aborcji dla niektórych mogą być wręcz druzgocące. Aż 69 proc. badanych opowiedziało się za dostępnością aborcji do 12. tygodnia ciąży.


Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przedstawiła wyniki sondażu w przededniu Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji, obchodzonego 28 września.

– Historyczne poparcie dla aborcji legalnej, bezpiecznej, dostępnej do 12. tygodnia ciąży. Silny opór wobec ingerencji państwa w decyzje dotyczące prokreacji. Negatywne nastawienie do krwawych banerów antyaborcyjnych i wola ich zakazania. Taki przekaz płynie z sondażu – czytamy na stronie Federacji.


W sondażu aż 92 proc. badanych sprzeciwiło się ingerencji państwa w prywatne decyzje, czy, kiedy i ile mieć dzieci. 83 proc. ankietowanych źle oceniło obecność „krwawych” antyaborcyjnych banerów w przestrzeni publicznej. 70 proc. uważa, że tego typu działania powinny zostać zakazane.


Jedna najważniejszy jest wynik dotyczący tych, którzy opowiedzieli się za dostępem do legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży. To aż 69 proc. badanych.
Decyzja należy do kobiety
Pytanie, na jakie odpowiadali ankietowani, brzmiało dokładnie: "Prawo zakazuje w Polsce przerywania ciąży poza trzema wyjątkami –zagrożenia zdrowia kobiety, ciężkiego uszkodzenia płodu, gwałtu lub innego czynu zabronionego. Zdecydowana większość krajów europejskich - gwarantuje kobietom prawo do samodzielnej decyzji o kontynuowaniu ciąży bądź przerwaniu jej do 12. tygodnia. Czy uważa Pan/i, że kobieta powinna mieć możliwość samodzielnego decydowania o przerwaniu ciąży do 12. tygodnia jej trwania?".


– Wiemy, że pytania mają fundamentalny wpływ na odpowiedź, dlatego postanowiłyśmy nie pytać o abstrakcyjnie brzmiącą "liberalizację prawa" czy jego zaostrzenie, tylko skupić się na realnym wpływie prawa na ludzkie życie. Pytanie przypomina obecny stan prawny w Polsce i standardy europejskie w tym zakresie – zapewniła Federacja.

Jeśli spojrzeć na wyniki dot. stosunku do aborcji w rozbiciu na grupy demograficzne, to istotne różnice występują w zależności od zamożności i wieku. Najwyższe poparcie odnotowano wśród osób o dochodach do 2000 zł i 4000 zł-5000 zł w wieku 40-60 lat. Odsetek kobiet i mężczyzn był bardzo podobny (odpowiednio 71 proc. vs. 66 proc.). Nieco więcej zwolenników/zwolenniczek legalnej aborcji jest wśród osób z wykształceniem podstawowym (74) niż średnim (64) i wyższym (70).

Marsz dla bezpiecznej aborcji
W związku ze Światowym Dniem Bezpiecznej Aborcji w niedzielę 30 września w Warszawie odbędzie się pierwszy Marsz Pro Choice, organizowany m.in. przez Aborcyjny Dream Team, Warszawski Strajk Kobiet, Porozumienie Kobiet 8 Marca.

– Aborcja legalna, bezpieczna, darmowa i przede wszystkim faktycznie dostępna zawsze wtedy, kiedy jest potrzebna, niezależnie od powodu, który towarzyszy osobie w podjęciu decyzji o niekontynuowaniu ciąży. Bez wstydu, bez lęku, bez strachu – z takimi postulatami przejdziemy w Warszawie 30 września świętując Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji – czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

– Dyskusja na temat aborcji toczy się od wielu lat i nic z niej nie wynika, a rzeczywistość jest taka, że każdego dnia wiele z nas przerywa ciąże. To jedna z decyzji, którą podejmujemy lub nie. (…) Pierwszy marsz pro-choice i o aborcji oznacza, że nie było jeszcze takiego, który by wyszedł na ulice PO ABORCJĘ (nie po godność, wybór, ciało itp.) i właśnie z tej okazji. Będziemy szły po aborcje tego dnia, tak jak wiele naszych koleżanek na całym świecie. Przyszedł czas na akcje, a nie tylko reakcje – piszą organizatorki.
Źródło: federa.org.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...