Dolegliwość, której nie wolno bagatelizować. Dlaczego drożność nosa jest dla naszego zdrowia tak istotna?

Drożny nos zapewnia prawidłowe dotlenienie organizmu, odpowiednią wentylację płuc, a także chroni górne i dolne drogi oddechowe przed infekcjami. W przypadku jego niedrożności pomocne mogą okazać się naturalne preparaty na bazie roztworu wody morskiej
Drożny nos zapewnia prawidłowe dotlenienie organizmu, odpowiednią wentylację płuc, a także chroni górne i dolne drogi oddechowe przed infekcjami. W przypadku jego niedrożności pomocne mogą okazać się naturalne preparaty na bazie roztworu wody morskiej 123rf.com
Próbujesz go wydmuchać i nic! Wciąż czujesz, jakby siedział w nim korek. Przez niego trudno ci zasnąć, a jeśli uda ci się zapaść w sen, z rana budzisz się niewyspany, w ciągu dnia z niesmakiem jesz posiłki i nie masz ochoty ani rozmawiać, ani brać się do pracy. Tak, zatkany nos potrafi zaleźć za skórę. Dlaczego trzeba szybko przywrócić mu drożność?


Pomijając cisnące się na usta odpowiedzi w stylu ''żeby wreszcie normalnie żyć!'', za pilną potrzebą odetkania zablokowanych dziurek przemawiają względy zdrowotne. Dlaczego drożność nosa jest dla zdrowia naszego organizmu tak istotna? Jakie mogą być długofalowe skutki ograniczonego przepływu powietrza przez nozdrza?


Niedrożność nosa powoduje głównie problemy z oddychaniem, a co za tym idzie – niedotlenienie organizmu. Bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, senność, zmęczenie, brak apetytu oraz wyraźny spadek koncentracji to podręcznikowy zestaw objawów towarzyszących temu niebezpiecznemu zjawisku. A oddychanie ustami sytuacji nie ratuje.

Drożny nos stanowi również ochronę górnych i dolnych dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami oraz zarazkami – bakteriami, wirusami i grzybami. Ochronę, która zanika, gdy musimy oddychać przez usta. Co więcej, chory nos powoduje zaleganie w nim wydzieliny, która z czasem staje się siedliskiem patogenów.

Poza nieprawidłową wentylacją płuc i infekcjami dróg oddechowych zatkany nos może prowadzić do pojawienia się takich patologicznych stanów jak zapalenie zatok przynosowych, niedotlenienie ośrodkowego układu nerwowego, zmiana głosu czy wady wymowy. U noworodków dużym kłopotem staje się np. przyjmowanie pokarmów.
Co zatem robić, aby cieszyć się drożnym nosem? To zależy od przyczyn jego zatkania, a tych jest wiele. Niedrożność nosa może mieć podłoże anatomiczne (skrzywienie przegrody nosowej i inne wady rozwojowe, polipy, nowotwory, ciała obce) lub zapalne (ostry lub przewlekły nieżyt, schorzenia alergiczne, nadciśnienie, choroby tarczycy).


W każdym przypadku przedłużającej się niedyspozycji nosa koniecznie trzeba skierować swoje kroki do gabinetu lekarskiego. Tylko wykrycie i usunięcie pierwotnej przyczyny pozwoli na trwałe wyeliminowanie tej dolegliwości. Przed, w trakcie i po leczeniu można jednak posiłkować się przynoszącymi ulgę preparatami, zwłaszcza naturalnymi.
Popularnymi środkami na niedrożność nosa są aerozole tworzone na bazie roztworów wody morskiej, które w zależności od stężenia zdolnych do osmozy substancji dzieli się na izotoniczne i hipertoniczne. Tego typu preparaty nawilżają i udrażniają przewody nosowe, a także działają przeciwzapalnie i ochronnie, dzięki czemu wspomagają odbudowę śluzówki.

Roztwory izotoniczne pomagają pozbyć się śluzu oraz gromadzących się w nim potencjalnie niebezpiecznych zarazków. Natomiast roztwory hipertoniczne, odciągając wodę, obkurczają naczynia krwionośne śluzówki nosa, w efekcie czego zmniejszają obrzęk. Koniec końców nos staje się bardziej drożny, a oddychanie nim o wiele łatwiejsze. Z myślą o dzieciach warto rozejrzeć się za takimi sprayami do noska, których dozownik wyposażono w nasadkę zapobiegającą włożeniu końcówki za głęboko do nosa.

Stosowane w tzw. nebulizacji preparaty powinny być naturalne i pozbawione konserwantów. Co więcej, należy również zwracać uwagę na stężenie roztworu hipertonicznego do nebulizacji – o to najlepiej zawsze zapytać farmaceutę. Pamiętajmy, że w przypadku dzieci produkty powinny być w sam raz, nie za silne i nie za słabe.

Artykuł powstał we współpracy z Marimer