Siedzący tryb życia niszczy nasze pokolenie. Jest na to "lekarstwo" bez recepty i trudnych ćwiczeń

Jak sobie pomóc, gdy prowadzisz siedzący tryb życia?
Jak sobie pomóc, gdy prowadzisz siedzący tryb życia? pixabay
Siedzimy minimum 8 godzin dziennie w pracy, do tego w samochodzie lub autobusie, siedzimy też w domu przed telewizorem, laptopem lub na fotelu z książką. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), siedzący tryb życia jest na czwartym miejscu listy przyczyn zgonów, których można było uniknąć. Polak spędza ok. 60% dnia na wykonywaniu różnych czynności w pozycji siedzącej. Brakuje nam czasu, świat przyśpieszył, ale jednocześnie nas samych usidlił w cyfrowo-siedzącym trybie. Jak możemy sobie pomóc?

Recepta bez wizyty w aptece
Lekarze najchętniej przepisaliby receptę na ruch i słusznie. Minimum 150 minut ćwiczeń tygodniowo wydłuża życie i zmniejsza ryzyka chorób. To wnioski opierające się na licznych badaniach. 30 minut ćwiczeń dziennie to idealna dawka, o ile są na tyle energiczne, że podwyższą tętno i wywołają spocenie. Poza tym pozostaje nam w ciągu doby mnóstwo czasu na inne czynności. Tylko ile takich przerw można sobie w pracy zrobić? Jest sposób i na to - biurka połączonego z bieżną (termil desk), by zadbać o formę nawet w pracy. Czy uda się to zrobić także w szpilkach? Tylko, kto by się na to zdecydował?

Nie trać czasu
Niektóre służbowe narady, dyskusje, rozmowy warto przeprowadzać na stojąco. Gdy telefonujesz, zastanawiasz się nad pomysłem - po prostu wstań. Drobna rzecz, a zmienia pozycję ciała. Częstotliwość wstawania - zwróć na nią uwagę. Jeżeli musisz wykonywać jakieś czynności na siedząco, postaraj się robić przerwy co najmniej 5 min w ciągu godziny. To można potraktować jako ćwiczenia na średnim poziomie natężenia. Jeśli chcesz iść dalej i wykonać bardziej energiczne ćwiczenia dużych grup mięśniowych, spróbuj wstać i wchodzić po schodach. Również ćwiczenia oporowe powinny obejmować duże grupy mięśniowe – spróbuj siadania i wstawania z krzesła.

Dlaczego to takie ważne?
Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby być aktywnym regularnie. Zaplanuj poprawę swojej kondycji fizycznej metodą małych kroków. Kluczem do sukcesu jest każde zmniejszenie ilości czasu w pozycji siedzącej. Najlepsza jest taka forma ćwiczeń, które wykonywane są w pozycji wyprostowanej (marsz, bieg, pływanie). W ten sposób usprawniana jest praca jelit ściśniętych w jamie brzusznej przez większość część dnia. Warto, bo z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford wynika, że podczas stania wrasta również nasza kreatywność o 60 proc.


Siedzący tryb życia - objawy
Siedzący tryb życia wcześniej czy później sprowadzi na nas poważne choroby. Organizm nie jest w stanie spożytkować dostarczanych kalorii i zamienia je w tkankę tłuszczową. To stopniowo rujnuje układ krążenia, obciąża stawy, stwarza większe ryzyko chorób nowotworowych. W rezultacie więc teoretyczne niewinne siedzenie przed komputerem prowadzi do naprawdę poważnych schorzeń. Do jakich najczęściej? Garbienie, ból pleców, płytki oddech, rozwój syndromu leniwego jelita, stany zapalne. Jak sobie pomóc? Przerwy na ćwiczenia oddechowe w pozycji stojącej - prosty wdech i wydech, może zmniejszyć napięcie ciała i zarazem zwiększyć naszą efektywność w pracy. Wydychanie powietrza przez usta, uruchamia przeponę, która wspomaga oddychanie. O tym wszystkim wiedzieli już Charles Dickens, Thomas Jefferson czy Winston Churchill, którzy przy swoich biurkach stali, a nie siedzieli.

Ciało doceni już samo to, że wstaniesz. Holenderscy uczeni dowodzą, że samo stanie przyśpiesza metabolizm cukru i tłuszczów, zatem wstań i zrób cokolwiek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE