Jak często prać ścierki?
Jak często prać ścierki? Pixabay
Reklama.
Niewiele osób wie, jak często zmieniać pościel. Ze ścierkami i z ręcznikami kuchennymi jest podobnie. Wycieramy nimi umyte naczynia, ścieramy blat, osuszamy mokre ręce. Wkładamy je do pralki dopiero, jak nam "się przypomni". Naukowcy z University of Mauritius przebadali 100 ścierek, każda z nich była używana przez miesiąc. Wyniki analizy nie pozostawiają wątpliwości: powinniśmy zmieniać ścierki i kuchenne ręczniki po każdym użyciu.
Badacze wykryli na ścierkach obecność m.in. bakterii E.Coli. Zakażenie bakteriami E.Coli, czyli pałeczkami okrężnicy, jest jednym z najczęstszych powodów zatruć pokarmowych. Zdarza się również, że zakażenie prowadzi do ciężkich infekcji, zapalenia opon mózgowych lub sepsy. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia należy regularnie zmienić ścierki i ręczniki kuchenne, najlepiej po każdym użyciu oraz zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia.
– Nasze badanie pokazuje, że nawyki higieniczne domowników mają ogromne znaczenie w kwestii czystości mikrobiologicznej ścierek kuchennych – przyznaje dr Susheela Biranjia-Hurdoyal z University of Mauritius. – Odkryliśmy również, że dieta domowników, przeznaczenie ręczników i ścierek oraz ich wilgotność mogą wpływać na wzrost patogenów odpowiedzialnych za zatrucia pokarmowe – dodaje.
Najwięcej bakterii było na ścierkach używanych do różnych celów, np. wycierania rąk, blatów i naczyń. Na namnażanie się bakterii mają wpływ również liczba domowników (im więcej, tym więcej bakterii), wilgotność ścierki (na suchych ścierkach bakterii było mniej niż na mokrych) oraz dieta domowników – ścierki wegetarian nie były tak zanieczyszczone jak ścierki mięsożerców.
Źródło: Independent