Wrażliwe dzieci są jak kanarki, wyczulone na niebezpieczeństwo i niesprawiedliwość. Ostrzegają nas, że świat jest zbyt surowy, a jednocześnie łagodzą go swoją obecnością. Są jak świece oświetlające ciemność. Gdy spojrzymy w ich stronę, a nasze oczy dostosują się do światła, zobaczymy wiarę w lepszy świat. W zgiełku i tłumie tacy ludzie przywracają nadzieję.
Te dzieci rodzą się z wyjątkowo czułym na bodźce układem nerwowym. Czują wszystko – ból, smutek, radość, miłość. Mogą się łatwo przestraszyć, nie podoba im się nagły dotyk, szturchnięcie, szwy w skarpetkach. Często są też wrażliwi na zapachy i zauważają zmiany w otoczeniu. Mają bogate życie wewnętrzne i zadają głębokie pytania. Mogą preferować spokojną grę, a przeszkadzać im będą hałaśliwe miejsca lub nagłe zmiany.
Na szczęście, dzięki odpowiedniemu wsparciu, wyjątkowo wrażliwi chłopcy mogą nie tylko pokonać swoje trudności, ale także dobrze się rozwijać i funkcjonować w społeczeństwie. Kluczem jest dobre środowisko w domu, które musi być bezpiecznym schronieniem dla wrażliwego dziecka.
2. Nie porównuj ze sobą rodzeństwa, ale celebruj wyjątkowość każdego dziecka.
3. Ustal jasne zasady dotyczące wzajemnego traktowania się z szacunkiem i życzliwością.
4. Ogranicz konflikty do minimum.
Pozytywna więź między matką a synem jest ważna dla wszystkich chłopców, ale jest szczególnie ważna dla tego wrażliwego. Chodzi po prostu o danie dziecku pozytywnego wzmocnienia – jesteś wspaniałym człowiekiem.
– wspólny śmiech (Victor Borge napisał: "Śmiech jest najbliższą odległością między dwojgiem ludzi"),
– unikanie ostrego dyscyplinowania i krytykowania,
– informowanie o tym, co dobre, prawdziwe i słuszne,
– wspólne aktywności (jazda na rowerze, nauka o kolekcji komiksów, oglądanie filmu czy spływ kajakowy).
Wrażliwe dzieci często robią wszystko, aby wszyscy wokół nich byli szczęśliwi i zadowoleni, a często zbytnio stawiają ponad własnymi potrzeby innych. Naucz swoje dziecko, że wyznaczanie granic nie czyni go samolubnym, przeciwnie – to jest w porządku (potrzebne i piękne).
Może cię zainteresować także: 7 zdań, które powinieneś powiedzieć wrażliwemu dziecku. "To nie jest słabość"