Tak się karze za "brak wiary"? Dzieci gorszego sortu bez ocen na świadectwach

Problemy z wystawianiem ocen wynikają z zamieszania z nowym rozporządzeniem
Problemy z wystawianiem ocen wynikają z zamieszania z nowym rozporządzeniem Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta
Religia w szkołach wciąż budzi wiele emocji. Rodzice często domagają się, żeby zamiast niej wprowadzić zajęcia z etyki. W niektórych, niestety nadal nielicznych, placówkach uczeń ma wybór – religia albo etyka. Ale to nie koniec problemów. Okazuje się bowiem, że etyka może nie pojawić się na świadectwie.


O problemie z wystawianiem świadectw i ocen z etyki jedna z nauczycielek poinformowała organizację "Równość w szkole".

– Uczę nauczania zintegrowanego i etyki w szkole podstawowej. Całe nauczanie początkowe korzysta z aplikacji WSiP. W jej najnowszej wersji nie da się wpisać oceny z etyki jako drugiej, jeśli uczeń uczęszcza i na religię, i na etykę. Nie ma też możliwości wykropkowania pola, jeśli uczeń nie uczęszczał na żadne z tych zajęć – wyjaśniła kobieta w rozmowie z TOK FM.

Ten pozornie drobny błąd jest dla nauczycieli – i uczniów – dużym problemem. Na świadectwie może bowiem zabraknąć oceny z etyki, albo może się ona pojawić w rubryce "religia".

Przedstawicielka Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, które jest autorem aplikacji, tłumaczy, że problem wynika z konieczności wprowadzenia nowego systemu. 18 maja ogłoszono nowe rozporządzenie dotyczące świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, co wymagało zmian w aplikacji.

Bez wskazywania przedmiotu
Agnieszka Parol z WsiP tłumaczy, że zgodnie z przepisami, jeśli uczeń nie uczęszcza na zajęcia z religii i etyki albo uczęszcza na oba te przedmioty, można skorzystać z kilku rozwiązań. Nauczyciel może postawić poziomą kreskę przy nazwie przedmiotu, na który uczeń nie uczęszczał. Albo może wstawić ocenę z etyki/religii bez wskazywania, z jakich zajęć to ocena.


Po telefonach i mailach od nauczycieli, wydawnictwo wprowadziło poprawki do aplikacji tak, aby na świadectwie mogły znaleźć się oceny zarówno z religii, jak i etyki.

W sprawie problemów ze świadectwami, dziennikarze próbowali skontaktować się także z Ministerstwem Edukacji Narodowej, jednak nie otrzymali żadnej odpowiedzi.
Źródło: TOK FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE