Ten gadżet jest modny, ale niebezpieczny. Producenci powinni ostrzegać rodziców

Chcesz chronić swoje dziecko przed upałem – rób to mądrze
Chcesz chronić swoje dziecko przed upałem – rób to mądrze Fot. 123rf.com/ rasstock
Nie raz i nie dwa poruszałyśmy ten temat, ale jak widać nadal nie do wszystkich to dotarło. O ile młodym rodzicom można wybaczyć niewiedzę, to producentów wózków i akcesoriów trudno posądzać o ignorancję w tej kwestii. O co chodzi? O osłonki do wózków.


– Rażące słońce, szkodliwe promieniowanie, wiatr, deszcz czy śnieg – z naszą osłonką nic was nie zaskoczy na codziennym spacerze. W upalny dzień czy niepogodę, zapewni komfort oraz wygodę Maluchom i ich rodzicom. Osłonka jest łatwa do zamontowania oraz użytkowania, zajmuje mało miejsca i sprawdzi się przy każdym modelu wózka oraz fotelika. Wykonana z bawełny zapewni odpowiedni przepływ powietrza, izolując delikatnie Maluszka od otoczenia – zapewnia na stronie internetowej jeden z producentów tego "genialnego" wynalazku, jakim jest uniwersalna osłonka na wózek.


To po prostu unowocześniona wersja tego, co znamy z codziennych spacerów, czyli przykrywanie wózka pieluchą lub kocykiem. "Profesjonalna" osłonka przeciwsłoneczna to nic innego jak duży fragment materiału z plastikowymi kółkami po jednej i materiałowymi tasiemkami lub gumkami po drugiej stronie. Kółeczka zakłada się na budkę wózka, a tasiemki zawiązuje na dole gondoli lub spacerówki.

Bez dopływu powietrza
Na reklamowych zdjęciach widnieje np. fotelik samochodowy szczelnie okryty kolorową osłonką. Spod materiału wystaje jedynie mała stópka dziecka. Na innym zdjęciu osłonka zamontowana jest na gondoli w taki sposób, że materiał jest dosłownie naciągnięty na wózek.

Tak zamontowana osłonka oczywiście chroni dziecko przed słońcem i wiatrem, ale chroni je też przed dopływem świeżego powietrza. Nie dalej jak kilka dni temu pisałyśmy o szwedzkim eksperymencie, który pokazał jak błyskawicznie rośnie temperatura wewnątrz zakrytego wózka.


Krótki fimik doskonale pokazuje, jak błyskawicznie rośnie temperatura w wózku, który jest przykryty kocykiem. W ciągu kilku minut podniosła się do niemal 40 stopni Celsjusza, podczas gdy w wózku z odkrytą budką wynosiła 33,6 stopni.

Musimy pamiętać, że pozostawienie dziecka w tak wysokiej temperaturze, bez dopływu świeżego powietrza, prowadzi do udaru cieplnego, który może prowadzić nawet do śmierci.

Jak chronić dziecko przed słońcem?
Nie mówimy całkowicie “nie” przeciwsłonecznym osłonkom, ale trzeba je mądrze stosować. Na blogach parentingowych można znaleźć mamy, które pokazują, jak ją prawidłowo zamontować. Jeśli górną część osłonki zaczepimy na pałąku budki, to dolną powinnyśmy przywiązać do rączki wózka. Tak, aby tworzyła daszek nad wózkiem i nie blokowała dostępu powietrza.

Pewnym i wygodnym sposobem na ochronę przed słońcem są też parasolki do wózka.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU