Idzie upał, uważaj. Nie popełnij tego błędu podczas spaceru z dzieckiem w wózku

Prawo autorskie: maximkostenko / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: maximkostenko / 123RF Zdjęcie Seryjne
Spacerujesz ze swoim dzieckiem po parku. Szczęśliwy maluch siedzi w wózeczku, rozgląda się dookoła albo smacznie śpi. Jest środek lata, żar leje się z nieba. Sama czujesz na ramionach jak słońce pali twoją skórę. Zerkasz na gołe nóżki malca dyndające ze spacerówki. Myślisz sobie "Kurczę, żeby go nie spiekło." Sięgasz po swoją dużą chustę, białą pieluszkę lub cienki kocyk - jak na zorganizowaną mamę przystało, jedną z tych rzeczy zawsze masz przy sobie. Zakrywasz materiałem zadaszenie wózka, chcąc stworzyć cień chroniący malca przed promieniami słońca. Okazuje się jednak, że tym sposobem możesz sprawić więcej złego, niż dobrego.

Nie przykrywaj spacerówki chustą ani kocem
Badania przeprowadzone w Szwecji dowiodły, że nakładanie jakiegokolwiek materiału na zadaszenie wózka - nawet jeśli jest to najcieńsza chusta - powoduje, iż pod spodem, tam gdzie siedzi maluszek, wytwarza się temperatura jak w piecu. Przez zwisający na bokach materiał ograniczony jest odpowiedni przepływ powietrza, co zagraża zdrowiu twojej pociechy. Zaduch i gorąc panujący w takiej sytuacji w wózku może prowadzić do wystąpienia udaru cieplnego u dziecka, a nawet skutkować nagłą śmiercią łóżeczkową. Svante Norgren, pediatra ze szpitala dziecięcego im. Astrid Lindgren tłumaczy:
Svante Norgren
pediatra

"W wózku w takiej sytuacji jest ekstremalnie gorąco - można to przyrównać do warunków panujących w termosie.Wyniki eksperymentu sprawią, że zrobi ci się gorąco
Szwedzka gazeta Svenska Dagbladet, zainspirowana wynikami przytoczonych badań, przeprowadziła własny eksperyment. Zmierzyła temperaturę panującą w spacerówce w słoneczny dzień. W wózku bez dodatkowego przykrycia, zostawionym na zewnątrz w upale, panowała temperatura ok. 22 stopni C. Po przykryciu zadaszenia cienką chustą, temperatura w ciągu 30 minut wzrosła do niemal 34 stopni C. Po godzinie wynosiła ona już prawie 38 stopni C.


Jak chronić dziecko w wózku przed słońcem?
Pediatra Christian Nechyba, lekarz ze szpitala dziecięcego w Północnej Karolinie radzi, aby bardzo rozważnie dokonywać zakupu wózka spacerowego. Poleca kupować modele w jasnych kolorach, co pomoże uniknąć ich nadmiernemu nagrzewaniu się. Radzi także wybierać wózki z szerokim, dużym zadaszeniem oraz zdejmowanym panelem tylnym lub wentylatorem w okolicach kierownicy. Bardzo ważna jest regularna kontrola stanu dziecka - należy sprawdzać czy nie poci się nadmiernie, nie ma płytkiego i szybkiego oddechu oraz czy nie jest osłabione. Należy oczywiście zadbać również o odpowiednie nawodnienie maluszka. Pediatra radzi, by spacery z wózkiem były latem jak najkrótsze. Poleca robić częste przerwy w zacienionych miejscach. Warto wtedy wyciągnąć dziecko ze spacerówki i pozwolić mu nieco pobaraszkować.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE