Atak serca u 30-latka to nie rzadkość. Te 7 sygnałów najczęściej ignorujemy

Siedem objawów chorób serca, które często ignorujemy.
Siedem objawów chorób serca, które często ignorujemy. Łukasz Wądołowski/Agencja Gazeta
Chociaż nasze ciała wysyłają nam sygnały ostrzegawcze, często je ignorujemy. To, co może świadczyć o poważnej chorobie, tłumaczymy przeziębieniem, zmęczeniem, alergią. Mimo że choroby serca i zawał dotyczą coraz większej grupy młodych ludzi, większość z nas nie wie, jak je rozpoznać. Oto siedem objawów, których nie powinniśmy bagatelizować.

1. Ból promieniujący do ramienia
Tępy, rozrywający ból w klatce piersiowej, promieniujący do lewej ręki, jest jednym z objawów zawału i występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów, jednak niejedyny: zdarza się jednak, że atak serca jest poprzedzony nietypowymi dolegliwościami, takimi jak nudności, wymioty czy ból brzucha i złe samopoczucie.

2. Uporczywy kaszel i duszności
Duszności i przyspieszony oddech oraz przewlekły kaszel, często mylony z kaszlem alergicznym lub kaszlem towarzyszącym przeziębieniu, mogą świadczyć o chorobach układu krążenia, w tym niewydolności serca. Dusznościom często towarzyszą świsty w klatce piersiowej. Gdy przy kasłaniu pojawia się różowawa wydzielina z krwią, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

3. Obrzęk nóg, kostek i stóp
Bywa, że opuchnięte nogi to coś więcej niż zmęczenie i przepracowanie. Obrzęki spowodowane problemami kardiologicznymi są symetryczne i najczęściej pojawiają się w ciągu dnia, podczas chodzenia i siedzenia. Ustępują po odpoczynku w pozycji leżącej z uniesionymi nogami. Żeby sprawdzić, czy obrzęk jest wywołany niewydolnością serca, wystarczy przeprowadzić szybki test i ucisnąć opuchniętą kończynę. Jeśli w miejscu uciśnięcia przez chwile pozostanie wgłębienie, a skóra będzie bardziej miękka niż normalnie, należy zgłosić się do lekarza.


4. Nudności
Nudności nie są typowym objawem chorób serca i często świadczą o innych schorzeniach. Są również jednym z pierwszych objawów ciąży. Zdarza się jednak, że wymioty i nudności występują u osób z niewydolnością serca spowodowaną zastojem krwi w układzie żylnym przewodu pokarmowego oraz podczas zawału. Nie należy ich ignorować!

5. Stany lękowe
Udowodniono, że osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi oraz te żyjące w ciągłym stresie i uczuciu niepokoju są bardziej narażone na choroby serca. Życie w nieustającym lęku może doprowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi, spadku tempa akcji serca i tachykardii, czyli przyspieszonej akcji serca. Spróbuj wyeliminować źródło stresu, by zminimalizować ryzyko ataku serca oraz chorób układu krążenia.

6. Omdlenia i utrata przytomności
Chwilowe zasłabnięcie czy utrata przytomności mogą świadczyć o chorobach układu krążenia i są często spotykane wśród pacjentów zmagających się z chorobą niedokrwienną serca czy zmniejszonym przepływem krwi wywołanym zwężeniem zastawek serca. W większości przypadków omdlenia są krótkotrwałe, jednak nie oznacza to, że należy je lekceważyć.

7. Sina skóra
To jeden z rzadszych objawów chorób serca, często mylony z anemią lub zmęczeniem. Niebieskawy odcień skóry może świadczyć zarówno o wrodzonych, jak i nabytych wadach serca, w tym miażdżycy czy niewydolności układu krążenia. Zsinienie oraz bladość mogą występować na całym ciele lub jedynie fragmencie skóry – na twarzy, brzuchu czy kończynie.

Jeśli zauważysz u siebie któryś z powyższych objawów, zwróć się do lekarza. Być może twoje ciało wysyła ci sygnały ostrzegawcze?
Źródło: Bright Side
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE