Polka stworzyła innowacyjną metodę nauki języka. "Jest skuteczna i darmowa"
Redakcja MamaDu
25 kwietnia 2018, 14:29·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 kwietnia 2018, 14:29
Znajomość języków obcych jest obecnie niezbędna. Jak wiadomo, naukę najlepiej zacząć jak najwcześniej, bo umysły małych dzieci są najbardziej chłonne. Nową wiedzę dzieci traktują nie jako coś obowiązkowego, lecz jako zabawę. Polka stworzyła innowacyjną metodę nauki języka obcego, która jest nie tylko bardzo skuteczna, ale też bezpłatna, bo nauczycielem jest rodzic.
Reklama.
Wielu rodziców zachodzi w głowę, jak nauczyć dziecko mówić w obcym języku lub jak ćwiczyć język obcy z dzieckiem w domu. Filolożka angielska i pedagożka, Agnieszka Andrys, stworzyła innowacyjną metodę nauki języków obcych. Podkreśla, że kluczowym dla dziecka czynnikiem, zapewniającym chęć nauki i otwartość na nowe wyzwania, jest bycie w bezpiecznej relacji i środowisku.
– Wszelkie wartości materialne tracą na wartości. Jedyną cenną rzeczą, którą możemy
przekazać naszym pociechom już od momentu ich pojawienia się na świecie, jest wiedza. Ona nigdy nie traci na wartości, a wręcz przeciwnie – procentuje w przyszłości – twierdzi Andrys, autorka metody "Raczkuj z angielskim".
– Pomysł dojrzewał we mnie dwa lata. Dzięki doświadczeniu w byciu mamą oraz olśnieniu, którego doznałam odprowadzając synka do żłobka, mogę podzielić się
spostrzeżeniami, jak w łatwy sposób własne dziecko podświadomie nauczyć języka obcego – mówi anglistka.
Jak twierdzi autorka nowej metody, do około pół roku po narodzinach człowiek jest w stanie usłyszeć i rozpoznać dźwięki wszystkich znanych języków. Po pół roku ta zdolność zaczyna maleć i dziecko przestaje być tak wrażliwe na dźwięki, które nie występują w językach, z którymi się na co dzień spotyka. Dlatego naukę języka obcego warto rozpocząć od razu po narodzinach.
Za darmo i w domu
Dzieci, które znają co najmniej dwa języki, mają większe zdolności w zakresie trzech
podstawowych funkcji: komunikowania się, myślenia i poznawania. W efekcie szybciej uczą się pisać i czytać. Z kolei procesy myślowe, które zachodzą przy używaniu dwóch języków mogą pomagać w opóźnianiu starzenia.
Warto też pamiętać o aspektach praktycznych, w tym możliwości nieograniczonego podróżowania. W odróżnieniu od tradycyjnych metod nauczania języków, które wykorzystują monotonne powtarzanie usłyszanych słówek, metoda "Raczkuj z angielskim" to propozycja nauki "na co dzień".
Nauka języka według metody Agnieszki Andrys nie jest nauką w stricte tego słowa znaczeniu. To dążenie do oswojenia maluchów z obco brzmiącymi słowami i danie podstaw do dalszego rozwoju, dzięki wykorzystaniu podejścia całkowitego zanurzenia w języku oraz wywoływania pozytywnych emocji.
– Nauka języka to nie używanie długich zdań. To raczej krótkie lub pojedyncze słowa. W sytuacjach codziennych używa się uproszczonego języka, ponieważ mimo nieumiejętności odpowiedzenia, dziecko zapamiętuje, co się dzieje, kiedy wypowiadasz dane słowo i jakie
emocje temu towarzyszą. Powtórzenia, powtórzenia i jeszcze raz powtórzenia – radzi Agnieszka Andrys.
Nic skomplikowanego
Metoda ta świetnie sprawdzi się w przypadku rodziców, którzy niezbyt dobrze sami radzą sobie z obcym językiem. Język angielski pojawia się w życiu każdego dorosłego, jednak jest przez niego bagatelizowany, dlatego mózg nie zapisuje go w pamięci stałej.
Podstawą do metody "raczkowania" jest książka "Mama i Franco". Książka podzielona jest na cztery części. Pierwsza to odpowiedzi na pytania często nurtujące rodziców. Druga część to test dla rodziców, dający odpowiedź na pytanie czy są oni gotowi przełamać barierę rutyny i wejście w świat nauki i zagadek otaczającego świata. Trzecia część oparta jest na teorii, czyli naukowych badaniach dotyczących tego, jak dziecko zdobywa wiedzę, zgodnie z rozwojem jego mózgu, począwszy od urodzenia, a skończywszy na pójściu do szkoły.
Ostatnia część książki to skarbnica wiedzy. Autorka metody przedstawia w niej podstawowe słownictwo, wyrażenia jakich dzieci uczą się od samego początku ich życia i jak można się zwracać do pociech.