Jak odkryć talent u dziecka i wychować geniusza? Jest na to tylko jeden sposób

Jak odkryć i rozwijać talent u dziecka? Warto wsłuchać się w rady psycholog Małgorzaty Ohme, która jest ekspertką projektu edukacyjnego Akademia 5.10.15.
Jak odkryć i rozwijać talent u dziecka? Warto wsłuchać się w rady psycholog Małgorzaty Ohme, która jest ekspertką projektu edukacyjnego Akademia 5.10.15. Materiały prasowe
Dla każdego rodzica jego/jej dzieci są wyjątkowe. Tym, którzy wychowują młode pokolenie, zależy na tym, aby również otoczenie postrzegało ich pociechy jako wspaniałych i unikalnych ludzi. Znakomite wykształcenie, sukces zawodowy, sława – żaden rodzic nie zaprotestuje, jeśli ich dziecko będzie miało na swoim koncie tego rodzaju osiągnięcia. Tylko co robić na drodze do urzeczywistnienia tych celów? W jaki sposób dostrzec w dziecku talent i pielęgnować go, aby pociecha nie tylko wybiła się ponad przeciętność, ale wiodła po prostu szczęśliwe życie?

– Każdy z nas może mieć talent. Największym wyzwaniem dla rodzica jest go zaakceptować – twierdzi psycholog dziecięcy, Małgorzata Ohme. Zdaniem ekspertki dorośli zazwyczaj nie mają problemu ze wskazaniem dziedziny, do której ich latorośl przejawia predyspozycje, natomiast schody zaczynają się wtedy, gdy trzeba zastanowić się, jak najlepiej podejść do talentu dziecka? Szczególnie w sytuacji, gdy owo uzdolnienie nie jest szczytem marzeń rodziców, bo w ich mniemaniu ''nie ma przed sobą żadnej przyszłości''.

– Pamiętajmy o tym, że talent dziecka wcale nie musi być marzeniem rodzica. Nie odmawiajmy dzieciom prawa do rozwoju w zgodzie ze sobą. Bądźmy uważni i wrażliwi na ich potrzeby. Pozwalajmy im uczyć się, próbować i eksperymentować. Przed każdym rodzicem stoi ogromne wyzwanie wychowania szczęśliwego, kochanego i świadomego swoich mocnych stron dziecka. To szalenie trudne, szczególnie gdy dziecko zaczyna przejawiać ukierunkowane zdolności. Sztuką jest je widzieć, a prawdziwym sukcesem wspierać dziecko w ich rozwijaniu – tłumaczy psycholog.
Jest więc tylko jeden sposób na to, by ''zmierzyć się'' z talentem dziecka – zaakceptować go i pozwolić mu bez przeszkód wzrastać. – Nie zapominajmy, że to, co dla nas dorosłych bywa błahe i bez przyszłości, w rzeczywistości uskrzydla nasze dzieci, przynosi im bowiem radość, buduje ich poczucie własnej wartości, rozwija kreatywność. Nie narzucając ograniczeń w tym zakresie, pozwalamy im więc zaspokajać ich najważniejsze życiowe potrzeby. To podstawa ich prawidłowego rozwoju, a także udanego życia, gdy będą już dorosłe – wskazuje Małgorzata Ohme.

Psycholog zwraca uwagę, że każde dziecko jest inne i zawsze najważniejsze jest jego dobro. – Trzeba być uważnym obserwatorem i wspierać dzieci w rozwoju talentów, ale nie robić niczego za wszelką cenę i wbrew woli malucha – ostrzega specjalistka. Czyli nie dokonujemy projekcji swoich spełnionych (albo niespełnionych marzeń) o sukcesie na własne pociechy. Możemy być pewni, że z takiego postępowania będzie tylko więcej szkód niż pożytku.


I jeszcze jedna ważna rada: nie utożsamiajmy talentu z sukcesem. – Łączmy go z pasją i przyjemnością. Fakt, że dziecko jest geniuszem w jakieś dziedzinie, może nieść za sobą, ale nie musi, sukces finansowy czy sławę. Niezależnie od tego, czy talent pozostanie wyłącznie osobistą pasją, czy będzie służył też budowaniu kariery zawodowej i umacnianiu statusu materialnego, liczy się to, by dawał dziecku teraz i w przyszłości szczęście – podpowiada ekspertka Akademii 5.10.15.
Akademia 5.10.15. to zainaugurowany w listopadzie 2017 r. projekt powstały z myślą o aktywnym wsparciu rodziców w codziennych wyzwaniach związanych z posiadaniem i wychowywaniem dzieci. W ramach edukacyjnej akcji odbywają się cykliczne spotkania z ekspertami i inspirującymi osobami. Ostatnie z nich poświęcone było właśnie tematowi odkrywania, rozwijania i wspierania dziecięcych talentów. Swoją historią podzieliły się ze słuchaczami aktorka Anna Dereszowska, a także Roksana Węgiel, zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji programu The Voice Kids.

– Miałam wspaniałych rodziców, którzy dawali mi szansę wszystkiego posmakować i poszukać w sobie tego, co nazywamy talentem – opowiadała Anna Dereszowska. – Najważniejsze jest to, żeby decyzje o rozwijaniu talentu były świadomie podjęte przez młodego człowieka, a nie przez jego rodziców. Jeśli dziecko samo się zobowiązało, możemy od niego wymagać i oczekiwać. Jeśli jednak na odniesienie sukcesu najbardziej naciskają rodzice, powinna zapalić się czerwona lampka alarmowa – mówiła artystka, która, zanim została aktorką, odkrywała w życiu różne pasje.

Dyskusje ze znanymi osobami to jeden ze sposobów, w jaki Akademia 5.10.15. zamierza pomagać Polakom w codziennych problemach i trudnościach, które są nieodłączną częścią rodzicielstwa. Pod jej szyldem prowadzony jest także blog, na którym omawiane są kwestie dotyczące wychowania, opieki, żywienia, zdrowia, uczuć, bezpieczeństwa oraz problemów w przedszkolu czy szkole. Autorami poradników są psychologowie dziecięcy, twórcy książek dla dzieci, pediatrzy i inni specjaliści związani z tematyką parentingową.
Akademię powołała do życia jedna z największych marek odzieżowych dla dzieci w Polsce – 5.10.15.. Rodzima firma od 25 lat projektuje kolekcje odzieży dla dzieci z różnych grup wiekowych (0-2 lata, 2-7 lat, 8-12 lat). Uhonorowana czterokrotnie certyfikatem Superbrands oraz Gwiazdą Jakości Obsługi firma prowadzi blisko 220 sklepów w 190 polskich miastach. Jej sklep internetowy z pełną ofertą odzieżową można znaleźć pod adresem www.51015kids.eu.

Artykuł powstał we współpracy z 5.10.15.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE