Kaszle? To może być krztusiec. U dzieci łatwo pomylić go z innymi chorobami

Dziecko kaszle - czy to krztusiec?
Dziecko kaszle - czy to krztusiec? Prawo autorskie: madhourse / 123RF Zdjęcie Seryjne
Krztusiec u dzieci to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób, która w skrajnych przypadkach może spowodować śpiączkę, a nawet śmierć. Niepokoi nas fakt, że aż połowa zachorowań dotyczy dzieci, między 7 a 10 rokiem życia i niemowląt. Choroba atakuje przede wszystkim układ odpornościowy, który nie jest jeszcze gotowy do obrony przed groźnymi bakteriami. Sprawdź jak rozpoznać krztusiec u dzieci.

Jakie są objawy krztuśca u dzieci?
Krztusiec lub koklusz to ostra zakaźna choroba dróg oddechowych wywoływana bakterią Bordetella pertussis. Najmodsi zarażają się nią głównie od dorosłych-poprzez bezpośredni kontakt z chorym-wystarczy kichnięcie, zakasłanie, a nawet mówienie. To, co charakteryzuje krztusiec u dzieci to przede wszystkim nieprzyjemny, suchy i bolesny kaszel, który może nasilać się z powodu nieleczonego zapalenia gardła, krtani, tchawicy. Dodatkowo występują duszności, stan podgorączkowy, nieżyt nosa i stan ogólnego osłabienia.

Krztusiec u dzieci łatwo pomylić z innymi chorobami
Choroba nierzadko usypia czujność rodziców i lekarzy, głównie dlatego, że krztusiec można łatwo pomylić z niegroźną infekcją. U dzieci, jaki u dorosłych pierwsza faza choroby objawia się łagodnym, umiarkowanym kaszlem, co opóźnia rozpoznanie. W przebiegu krztusiec przypomina inną poważną chorobę przewodu pokarmowego-cholerę. Obie choroby łączy modyfikacja białka G, co skutkuje zaburzeniem oddziaływania receptora metabotropowego z białkiem G. Zatem jakie utrzymujące się objawy mogą wywołać podejrzenie, że dziecko zostało źle zdiagnozowane? Zaniepokoić powinien fakt, że napady kaszlu nie zanikają, co więcej łączą się z kolejnym objawem: wymiotami, trudnościami w oddychaniu, a nawet bezdechem. W tej sytuacji z pewnością należy udać się do specjalisty i powtórzyć morfologię krwi.

Jak często występuje choroba?
Uspokoić powinien fakt, że Polska nie jest w czołówce częstości zachorowań. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia największa grupa ryzyka to dzieci urodzone w Stanach Zjednoczonych, Australii i Indiach. Taką tendencję przypomina groźna epidemia krztuśca u dzieci w wieku od 7 do 10 lat, wywołana stosunkowo niedawno, 8 lat temu w Kalifornii. Jak się okazuje, polscy rodzice nie do końca powinni czuć się bezpiecznie. Od trzech lat zauważony został wyraźny wzrost chorych na krztusiec. W 2016 roku prawie o trzy czwarte więcej niż w roku ubiegłym. Wśród naszych sąsiadów najwięcej dzieci choruje w Niemczech.


Krztusiec u dzieci - szczepienia
Przeprowadzenie pełnego cyklu szczepień przeciw krztuścowi u dzieci dorosłych jest obecnie jedynym dostępnym sposobem powstrzymywania zagrożenia. Trwają dyskusje na temat cyklu i rodzaju podawanych szczepień, tak by dodane antygeny odpowiednio dobrze oddziaływały na immunologię.

Według najnowszych badań klinicznych szczepionki całokomórkowe są w przypadku tej choroby zdecydowanie bardziej skuteczne niż również zalecane bezkomórkowe. Zespół amerykańskich naukowców potwierdziły taką hipotezę w badaniu dla magazynu „New England Journal of Medicine”. W tym celu dokonano obserwacji na trzech grupach dzieci. Pierwsza z nich poddana była wyłącznie szczepieniu całokomórkowemu, druga przeszła szczepionkę bezkomórkową, ostatnia otrzymała pełen zestaw i objęta była obiema rodzajami szczepionek. Przeprowadzone badania początkowo potwierdziły tezę o wyższej skuteczności szczepień DTPw, czyli całokomórkowych, jednak po opracowaniu skuteczniejszych metod okazało się, że najskuteczniejsze jest inokulacja kompletna, łącząca DTPa i dTpa. Pokazuje to też pewną trudność w dopasowaniu szczepionki raz na dłuższy czas, wszystko przez to, że pałeczka krztuśca wykazuje zdolności adaptacyjne, co wymusza częstą aktualizację schematu szczepień.

Amerykanie w kwestii zapobiegania dmuchają na zimno i zalecają szczepienie kobiet w ciąży, najlepiej po 20. tygodniu ciąży. W idealnych strategiach walki z przeciwnikiem zaleca się strategię kokonową, która polega na szczepieniu osób mających bliski kontakt z niemowlętami w celu ochrony przed zachorowaniem, zarówno ich samych, jak i niemowląt.

Szczepienie 5w1 i 6w1
Jak kwestia szczepień wygląda w Polsce? U nas niemowlę bezpłatnie otrzyma wersję pełnokomórkową. Jeśli rodzic chce czuć się spokojniejszy, może odpłatnie ochronić dziecko do 7 roku życia szczepionką 5w1 lub 6w1, której koszt jednej dawki wynosi od 120 do 165 zł. To rodzaj kompleksowej ochrony przed krztuścem i przed innymi równie groźnymi chorobami, takimi jak: tężec, błonica, polio, zakażenia wywołane przez Haemophilus influenzae typu b, wirusowe zapalenie wątroby typu B. Dokładne informacje znajdziesz w kalendarzu szczepień 2018.

Jak leczyć krztusiec u dziecka?
Krztusiec jest na tyle groźne, że wymaga zastosowania antybiotyku. Leczenie krztuśca u dzieci trwa do 14 dni i może być wspomagane innymi lekami przeciwkaszlowymi. Jeśli stan dziecka jest stabilny wystarczy leczenie domowe, jeśli zaś bolesny kaszel i pozostałe symptomy choroby utrzymują się pobyt w szpitalu będzie niezbędny. Cięższy stan wymusi podanie wziewnych leków sterydowych. Przebieg leczenia pokazuje, jak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE