Co się stanie, jeżeli będziesz pić jedną szklankę soku z buraka każdego dnia? Będziecie zaskoczeni!

Sok z buraka
Sok z buraka congerdesign / 1954 Shutterstock
Kilogram startych buraków przynosi poprawę w walce z rakiem. Grupa uczonych pod kierownictwem prof. Amrity Ahluwalii udowodniła też, że nawet jednorazowe wypicie soku powoduje już po godzinie wyraźne obniżenie ciśnienia krwi. Czy sok z buraka wygrywa z cywilizacyjnymi bolączkami. Czy można wierzyć, że to panaceum na wszystko?


Czy możliwe jest to, że sok z buraka - łatwo dostępny, niskokaloryczny i nieprzetworzony może leczy tak wiele? Zarówno nowotwory, choroby krążenia, jaki i te lżejsze, jak zaburzenia snu, nerwicę, apatię. Mimo że wierzę w moc soku z buraka, komunikaty o tym, że raka możemy pokonać domowymi sposobami budzi moje powątpiewanie, sam też zakres działania mnie zdziwił. Postanowiłam poszukać dowodów na magiczną moc soku z buraka.
Mówi się, że to zdrowy doping
Betaina i betanina to dwa składniki buraka, które czynią z niego naturalne lekarstwo prawie na wszystko. Betanina to antyutleniacz, dzięki któremu buraki wyróżnia intensywny rubinowy kolor, który zdradza, że warzywo to musi kryć w sobie wiele zdrowych właściwości. Betanina chroni przed wirusami, bakteriami i nowotworami. Pochodna aminokwasu glicyny zwana betainam to drugi cenny składnik w soku z buraka, która ochrania komórki przed stresem i ciężkimi warunkami. Oba składniki poprawiają zdrowie stawów, zmniejszają stany zapalne, a także zmniejszają ilość złego cholesterolu.

Na Uniwersytecie w Connecticut w 2010 roku przeprowadzono badanie, które wykazało, że spożywanie betainy dwa razy dziennie zwiększa siłę mięśni o jedną czwartą. W praktyce oznacza to lepszą wydajność podczas wysiłku fizycznego i większą wytrzymałość.

Co daje picie soku z buraka?
Udowodniono, że 6-dniowa kuracja azotowa poprawia pracę serca, ukrwienie, a co się z tym wiąże zdolności wysiłkowe młodego sportowca. Badacze z Uniwersytetu w Exeter przebadali spory odsetek mężczyzn w przedziale wiekowym od 19 do 38 lat. Badaniem objęci byli nie tylko zwykli ludzie, ale także profesjonalni sportowcy. Przez sześć dni dostawali 2 szklanki soku z buraka, a następnie wykonywali serię ćwiczeń fizycznych. W drugim etapie badania zamiast soku uczestnicy otrzymywali placebo. Wyniki nie zdziwiły nikogo. Picie soku z buraka dał badanym wiele korzyści, mogli dłużej ćwiczyć, biegać, jeździć na rowerze i nie czuli tak dużego zmęczenia, jak przed terapią. Czuli się silniejsi i zdrowsi. Można by rzec, że sok z buraka ćwikłowego jest legalnym rodzajem dopingu. Badania nad fenomenem soku z buraka będą jeszcze trwały. Ale już teraz sokiem z buraka leczeni są chorzy na raka. Absurd? Niekoniecznie.


Gdy chemia nie pomaga...
Sok z buraka pomaga nie tylko zdrowym osiągać więcej, pomaga również tym, którzy cierpią na schorzenia metaboliczne, zaburzenia w pracy układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie i choroby nowotworowe.

W dobie, gdy chemia wielu zawodzi, w trakcie walki z chorobą wielu z nas sięga po naturalne kuracje. Jedna z zaproponowanych trwa 42 dni. Rudolf Brojs dążył do tego, by zaproponować naturalną metodę leczenia raka. Dziś znany zielarz z Austrii wykorzystując właściwości buraków stworzył specjalny napój, który składa się z buraka, marchwi, selera, ziemniaków i rzodkiewki. Wszystkie wymienione składniki są blendowane. Różne źródła mówią, że to sposób, który wyleczył aż 45 tys. ludzi, jednak trudno znaleźć naukowe dowody potwierdzające doniesienia.

Jest jednak badanie pochodzące z 1950 roku, w którym węgierski naukowiec Aleksander Ferenczi ujawnił poprawę stanu pacjentów po chemio i radioterapii w finalnym stadium nowotworu przy regularnym spożywaniu soku z buraka. Badanie powtórzono wśród 22 osób w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Przez 4 miesiące pili 300 ml nierozcieńczonego soku z buraków. Poprawiło to stan zdrowia w sposób znaczny u 21 osób.

Jak wytłumaczyć leczniczą moc soku z buraka?
Wspomniana betaina aminokwasowa jest tutaj kluczowa, ale sok z buraka kryje w sobie rzadko spotykane pierwiastki: rubid i cez, które działają toksycznie. Regularne spożywanie soku z buraka pomaga w walce z kortyzolem, znanym hormonem stresu. Jest jeszcze błonnik, który obniża poziom cholesterolu we krwi nawet o 40%. Wyrównuje on również ciśnienie krwi i pomaga utrzymać odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych. Buraki są z tego względu bardzo skuteczne przy leczeniu wielu chorób, które wywołane są przez toksyny.

Sok z buraka - czy pić w ciąży?
Sok z buraków zalecany jest dla kobiet w ciąży, bo zawierają dużo kwasu foliowego, który chroni noworodki przed chorobami. Sok z buraka z dodatkiem marchwi łagodzi bóle głowy, zębów, kości. Mówi się, że to obowiązkowy preparat witaminowy dla kobiet w ciąży.

Wypróbuj przepis na sok z buraka bez sokowirówki

Składniki:
3 buraki
2 jabłka
1 marchew
sok z cytryny
imbir

Obierz buraki, jabłka i marchew, następnie pokrój w małe kawałki i włóż do blendera. Następnie dodaj starty imbir i świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Wszystko zmiksuj. Gotową papkę przełóż na sitko o drobnych oczkach umieszczone nad miską i przy pomocy łyżki wyciskaj z niej sok. Poczekaj, aż reszta soku spłynie i wyciśnij raz jeszcze składniki. Można odstawić sok z buraka na kilka minut, tak aby był bezpieczny dla żołądka.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...