Co to jest RSV?
Syncytialny wirus oddechowy, bo tak brzmi polska nazwa tego wirusa, uznawany jest za najczęstszy patogen wywołujący zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc u dzieci. W publikacji napisanej m.in. przez kierownika Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej, Bolesława Kalickiego czytamy na temat wirusa RSV i związków z astmą oskrzelową.

– Zakażenie syncytialnym wirusem oddechowym stanowi przyczynę około 17–20% wszystkich hospitalizacji dzieci w wieku niemowlęcym. Zakażenie tym patogenem prowadzi do zaburzenia równowagi limfocytów Th1/Th2 na korzyść Th2, co może wskazywać na dalsze związki z astmą oskrzelową. Przypuszcza się, że
infekcja RSV może jedynie ujawniać dzieci z genetyczną predyspozycją do tego rodzaju odpowiedzi. – twierdzi Bolesław Kalicki, kierownik kliniki pediatrii. – Na RSV najczęściej zapadają dzieci do 2.roku życia, często też choroba powraca."Szacuje się, że w grupie dzieci do 5. roku życia w około 10–20% przypadków dochodzi do ponownego zakażenia, w tym u dzieci do 3. roku życia odsetek ten sięga nawet 70%. Wtórne infekcje występują głównie u dzieci w żłobkach, u członków rodziny, hospitalizowanych niemowląt uprzednio niezarażonych wirusem oraz pracowników szpitali”.– dodaje.