"Myślałam, że to tylko przeziębienie. Po 4 dniach było lepiej, nagle nastąpił kryzys"

RSV– objawy, leczenie, diagnoza.
RSV– objawy, leczenie, diagnoza. Zrzut z Facebooka/Prayer for Baby Isaac
Dziś niestety wiele chorób pozornie błahych, ma zupełnie inne oblicze. Ważne jest, by wiedza lekarzy i rodziców była rozległa i by umieli wspomagać dzieci. Na pewno nie powinno się bagatelizować żadnych objawów i mieć na uwadze, że zwykły katar może przerodzić się błyskawiczne w poważniejszą chorobę.

Nikt nie sądził, jak szybko dojdzie do pogorszenia
9-miesięczny Izaak obecnie jest w śpiączce. Do takich powikłań może dojść, gdy u dziecka zostanie wykryty syncytialny wirus oddechowy, bo tak brzmi polska nazwa tego wirusa, który uznawany jest za najczęstszy patogen wywołujący zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc u dzieci. Marisa Griffin, przyjaciółka rodziny postanowiła opowiedzieć za zgodą rodziców, z czym obecnie zmagają się i jaki jest stan chłopca.

Dziecko przez cztery dni miało katar i gorączkę. Gdy wydawało się, że sytuacja ulega poprawie, nastąpił gwałtowny kryzys. Oddech dziecka zaczął być płytki i wyraźnie widać było trudności z oddychaniem. Rodzice od razu wezwali pogotowie i zabrano chłopca do szpitala. Już w karetce nastąpiło zatrzymanie akcji serca i ratownicy podjęli reanimację. Lekarze podejrzeli początkowo zapalenie płuc lub grypę, jednak w rzeczywistości winowajcą był wirus RSV. Obecnie chłopiec jest w śpiączce i nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja. Zatrzymanie akcji serca i brak tlenu wywołał uszkodzenie części mózgu odpowiedzialnej za chodzenie, mówienie i pamięć krótkotrwałą.
Co to jest RSV?
Syncytialny wirus oddechowy, bo tak brzmi polska nazwa tego wirusa, uznawany jest za najczęstszy patogen wywołujący zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc u dzieci. W publikacji napisanej m.in. przez kierownika Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej, Bolesława Kalickiego czytamy na temat wirusa RSV i związków z astmą oskrzelową.

– Zakażenie syncytialnym wirusem oddechowym stanowi przyczynę około 17–20% wszystkich hospitalizacji dzieci w wieku niemowlęcym. Zakażenie tym patogenem prowadzi do zaburzenia równowagi limfocytów Th1/Th2 na korzyść Th2, co może wskazywać na dalsze związki z astmą oskrzelową. Przypuszcza się, że infekcja RSV może jedynie ujawniać dzieci z genetyczną predyspozycją do tego rodzaju odpowiedzi. – twierdzi Bolesław Kalicki, kierownik kliniki pediatrii. – Na RSV najczęściej zapadają dzieci do 2.roku życia, często też choroba powraca."Szacuje się, że w grupie dzieci do 5. roku życia w około 10–20% przypadków dochodzi do ponownego zakażenia, w tym u dzieci do 3. roku życia odsetek ten sięga nawet 70%. Wtórne infekcje występują głównie u dzieci w żłobkach, u członków rodziny, hospitalizowanych niemowląt uprzednio niezarażonych wirusem oraz pracowników szpitali”.– dodaje.

W Polsce w latach 2016/17 dwukrotnie wzrosła liczba wcześniaków, u których potwierdzono zakażenie wirusem RS. W samym województwie mazowieckim odnotowano ponad 1000 zachorowań, co budzi niepokój lekarzy.

Objawy RSV
Najczęściej objawy RSV podobne są do tych związanych z przeziębieniem. Kaszel, katar, gorączka – to klasyczne objawy. Potem pojawiają się powikłania: zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzelików, zapalenie płuc.

Leczenie RSV
Pacjent musi przyjmować właściwą ilość płynów i kontrolować ciepłotę ciała. Często konieczna jest tlenoterapia i oddychanie wspomagane. Ze względu na to, że rzadko dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, rzadko podawane są antybiotyki. Częściej stosuje się terapię przeciwwirusową i kortykosteroidy.
źródło: Prayers for Baby Isaac
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE